T.C. BAŞBAKAN YARDIMCISI SAYIN YILDIRIM TUĞRUL TÜRKEŞ’İN ÖZBEKİSTAN ZİYARETİ ÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE – ÖZBEKİSTAN İŞ FORUMU VE ÖZEL SEKTÖR HEYETİNİN TAŞKENT PROGRAMI - Ankara Sanayi Odası

T.C. BAŞBAKAN YARDIMCISI SAYIN YILDIRIM TUĞRUL TÜRKEŞ’İN ÖZBEKİSTAN ZİYARETİ ÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE – ÖZBEKİSTAN İŞ FORUMU VE ÖZEL SEKTÖR HEYETİNİN TAŞKENT PROGRAMI

İşareti : 05/5000-1407
İrtibat : dim@aso.org.tr
Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan yazıda, Türkiye – Özbekistan Hükümetler arası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) IV.Dönem Toplantısının 24 – 25 Mayıs 2017 tarihlerinde T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Yıldırım Tuğrul Türkeş ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı Sayın Rustam Azimov eş başkanlıklarında Taşkent’te gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Yazıda devamla Özbekistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin yeni dönemde ivme kazandığından bahsedilmekte, başta inşaat müteahhitlik, inşaat malzemeleri üretimi, tekstil, ilaç sanayi, kimya ve petrokimya, değerli madenler, deri ve deri ürünleri, meyve sebze, et ve süt ürünleri olmak üzere birçok alanda Özbekistan ile iş birliği kurabilme potansiyelinin var olduğu vurgulanmaktadır. Ekte kısa raporu paylaşılan ve İş Konseyi ev sahipliğinde 27 Şubat 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen İş Forumu çerçevesinde bahsi geçen sektörlerle ilgili bilgilerin katılımcılarla paylaşıldığı iletilmektedir.

Bu çerçevede, DEİK / Türkiye-Özbekistan İş Konseyi organizasyonunda 25 Mayıs 2017, Perşembe günü KEK Eş başkanlarının katılımıyla Türkiye – Özbekistan İş Forumunun düzenlenmesinin öngörüldüğü bilgisi paylaşılmakta ve gerçekleştirilecek olan Taşkent ziyaretine katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin, en geç 13 Mayıs 2017, Cumartesi günü saat 18:00’a kadar http://portal.deik.org.tr/ KatilimFormu/399/8745 adresli internet bağlantısı üzerinden kayıt yaptırarak katılım bedeli avansını kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerektiği iletilmektedir. Söz konusu ziyaretin özel uçakla gerçekleştirileceği, İstanbul – Taşkent – İstanbul uçuşlarının, konaklama, transfer, tercüme hizmetlerinin ve diğer organizasyon giderlerinin katılım bedeline dahil olduğu bilgisi verilmekte olup, taslak programın ekte sunulan etkinliğe ilişkin her türlü güncelleme ve detay bilgi, katılım teyidi veren firma temsilcilerine daha sonra iletileceği ifade edilmektedir.

Ayrıca; Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep edildiği, vize işlemlerinin ortalama 10 iş günü zarfında sonuçlanmasından dolayı, Taşkent ziyaretine katılım başvurularının mümkün olduğu kadar erken yapılmasının önem arz ettiği vurgulanmaktadır. Yukarıda verilen bağlantı üzerinden kayıt yapan katılımcıların isim ve pasaport bilgileri Özbekistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğuna DEİK aracılığıyla iletileceği, vize alımının ise katılımcılar tarafından bizzat yapılacağı belirtilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası

Ek :
1- Özbekistan Vize İşlemleri (1 sayfa)
2- Türkiye Özbekitan İş Forumu 27 Şubat 2017 (2 sayfa)
3- Taslak Program (2 sayfa)