Sudan Büyükelçisi Kordofani: Türkiye işbirliğiyle tüm dünyanın gıda sorununu çözebiliriz

    29 Haziran 2018

Ankara Sanayi Odası ile Sudan Büyükelçiliği işbirliği ile düzenlenen Sudan Tanıtım Günü”nde Türk sanayicilere işbirliği ve yatırım çağrısı geldi.

Ankara Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe, Sudan’ın Ankara Büyükelçisi Yousif El Kordofani, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, TİGEM Genel Müdürü İsmail Şanlı ve çok sayıda ASO üyesi sanayici katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Sudan’a çok sayıda ziyaret yaptığını ve gelişmesini yakından görme fırsatı bulduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan ziyareti sırasında çok sayıda işbirliği anlaşması imzalandığını belirten Özdebir, “Sudan hızlı kalkınan bir ülke haline geldi. Yabancı yatırımcılar için birçok fırsatlar sunuyor. Bundan 20 sene önce ilk Sudan ziyaretimde Havaalanı ile Hartum arasında neredeyse asfalt yoktu. Şimdi ise büyük köprüler, modern caddeler, modern binaları görüyorsunuz. Yeraltı zenginlikleri açısından gerek petrol, gerekse mineral madenciliği açısından müthiş bir potansiyeli var. Ayrıca verimli topraklarının da olmasıyla önemli bir tarım ülkesi. Sudan tam anlamıyla Doğu Afrika’nın parlayan bir yıldızı haline geldi. Bu parlayan ve hızla kalkınan ülkede yatırım yapmak sanayicilerimiz açısından çok değerli olacaktır” diye konuştu.

 

Büyükelçi Kordofani ise iki ülke arasında kültürel bağların yanında ekonomik bağların da güçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı, “Sudan ve Türkiye birlikte dünyanın gıda ihtiyacını karşılayabilir” dedi.

Sudan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da iyi bir seviyeye gelmesi için çalıştığını belirten Kordofani, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Sudan ziyaretinde, iki ülke cumhurbaşkanları tarafından stratejik iş birliği anlaşmaları imzalandığını söyledi. Büyükelçi Kordofani; “İki ülke arasında 50’ye yakın anlaşma imzalanmıştır. Bu anlaşmalar teknoloji, tarım, savunma sanayii, petrol, madencilik gibi bütün sektörleri kapsamaktadır. Ülkemizde yatırım yapanlara gümrük ve vergi muafiyetleri gibi özel fırsatlar sunuyoruz” dedi.

 

Sudan’ın tarımsal bir ülke olduğunu vurgulayan Büyükelçi Kordofani, “Ülkemizin en önemli sermayesi tarım. 85 milyon hektar işlenebilir tarım arazimiz bulunuyor. Bunların hepsi çok verimli arazilerdir. Ayrıca su sıkıntımızda yok. Türkiye ile Sudan işbirliği içinde bulundukları sürece dünyada gıda sorunu kalmayacaktır” dedi.

 

Yeraltı kaynakları bakımından da zengin bir ülke olduklarını belirten Büyükelçi Kordofani, “Petrol, altın, maden, bakır, gaz gibi zengin kaynaklarımız var. Ancak teknoloji ve sermaye sıkıntımız var. Bunları Türk yatırımcılara açarak, kazan-kazan sistemiyle çalışmak istiyoruz.  İki ülke arasında büyük projeler geliştirilebileceğini söyleyebilirim. Türk yatırımcıları Sudan’da yatırım yapmaya davet ediyorum” diye konuştu.