SOMALİ BAYINDIRLIK BAKANI’NDAN TÜRK YATIRIMCILARA DAVET

    13 Ekim 2017

Somali Bayındırlık ve İskan Bakanı Sadık Abdullah Abdi, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’i ziyaret ederek Türk yatırımcıları Somali’ye davet etti.

Beraberinde işadamları ve bürokratlardan oluşan kalabalık bir heyetle Ankara Sanayi Odası’nı ziyaret eden Somali Bayındırlık ve İskan Bakanı Sadık Abdullah Abdi, Somali’nin Doğu Afrika’da milyonlarca nüfusa ve geniş bir pazara ulaşmak için iyi bir liman olduğunu belirterek, başta Ankaralı tüm Türk işadamlarına Somali’de yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Türkiye-Somali ilişkilerinin Osmanlı dönemine kadar uzandığını dile getiren eden Bakan Abdi, “Türkiye’nin enerji, madencilik ve tarım alanlarında sahip olduğu deneyimlerinden faydalanmak istiyoruz” diye konuştu.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de Somali Bayındırlık ve İskan Bakanı Sadık Abdullah Abdi’yi ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, her iki ülkenin de ticaretin geliştirilmesine çok ihtiyacı olduğunu söyledi. Özdebir, “İki ülke arasında son derece güzel ilişkiler var. Bu ilişkiyi kuvvetlendirmek iş dünyasının görevi. Biz ASO olarak Somali ile her türlü işbirliğine hazırız” dedi.

Konuşmasında Ankara sanayisi hakkında bilgi de veren Özdebir, “Ankara son yıllarda sanayi üretimi ve ihracatda önemli bir şehir haline geldi. Özellikle ileri teknolojinin yoğunlaştığı, Türkiye‘de en yüksek katma değerli ürünlerin üretildiği ve ihraç edildiği bir merkez oldu.  Özellikle savunma sanayii, elektrik-elektronik, iş makineleri, fabrikasyon metal ürünleri, ofis mobilyaları, bayan tekstil, medikal sektörü, bilişim ve inşaat sektörleri Ankara’nın öne çıktığı en önemli üretim alanları” diye konuştu.

Ziyarette daha sonra Somali heyetinde yeralan bürokratlar, ülkedeki yatırım imkanları konuşanda çeşitli bilgiler verdiler.

PLT_9629 PLT_9653
PLT_9698 PLT_9706