Somali Başbakanı’nın Ülkemizi Ziyareti Kapsamında Türkiye-Somali İş Ve Yatırım Forumu, 22 Şubat 2016, İstanbul - Ankara Sanayi Odası

Somali Başbakanı’nın Ülkemizi Ziyareti Kapsamında Türkiye-Somali İş Ve Yatırım Forumu, 22 Şubat 2016, İstanbul

    10 Şubat 2016
Tarihi 10.02.2016
İşareti: 05/
5000-294
İrtibat: dim@aso.org.tr  
 
Sayın Üyemiz,
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan bir yazıda; Somali Başbakanı Omar Abdirashid Ali Sharmark’nin, ülkemize gerçekleştireceği resmi ziyaretleri kapsamında ve T.C. Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun himayelerinde, 22 Şubat 2016 Pazartesi günü, Intercontinental İstanbul Oteli’nde, 15:00-21:30 saatleri arasında Türkiye-Somali İş ve Yatırım Forumu düzenleneceği bildirilmektedir. <div”>Yazıda ayrıca, Türkiye-Somali ilişkilerinin Osmanlı İmparatorluğu dönemine uzanan bir geçmişe sahip olduğu, Ülkemizin Somali politikasının kapsamlı bir stratejiye dayandığı, Somali’ye yönelik kalkınma projelerimizin ve ilişkilerimizin her alanda geliştirilmesine yönelik anlaşmaların bahse konu stratejimizi sağlamlaştırdığı vurgulanmaktadır.
 
Söz konusu yazıda, Somali ekonomisinin büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayandığı, anılan sektörlerin ülke GSYİH’nin % 40’ını, ihracat gelirlerinin ise % 50’den fazlasını karşıladığı, toplam ihracatın yaklaşık 600 milyon ABD Doları, ithalatın ise yaklaşık 1,5 milyar ABD Doları ve şeker, mısır, deri, balık, kömür ve muz Somali’nin başlıca ihracat ürünleri olduğu bilgisi paylaşılmaktadır. Gıda işleme ve paketleme, enerji, tarımsal ekipmanlar, inşaat malzemeleri, tekstil ve konfeksiyon, ticaret alanlarında iş dünyamıza işbirliği fırsatlarının sunulduğu ifade edilmektedir.
 
Ekte taslak programı paylaşılan Foruma katılmak isteyen Üyelerimizin, http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/142/6073 bağlantısında yer alan online başvuru formunu doldurmaları ve 17 Şubat 2016 Çarşamba günü mesai bitimine kadar ödeme ile birlikte kayıt işlemlerini tamamlamaları hususunu bilgilerinize sunarız. 
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası