Singapur-Vietnam Ziyaretleri - Ankara Sanayi Odası

Singapur-Vietnam Ziyaretleri

Tarihi     : 03.04.2009
İşareti    : 5/5000 –
 1461
Yanıt      : dim@aso.org.tr  
 

Sayın Üyemiz;

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıda, DEİK/Asya-Pasifik İş Konseyleri tarafından karşılıklı yatırım ve ticaret fırsatlarının değerlendirilmesi amacıyla, 26 Nisan – 2 Mayıs 2009 tarihleri arasında, Singapur ve Vietnam’da Yatırım Semineri ve İş Forumu gerçekleştirileceği bildirilmektedir. Ayrıca, söz konusu toplantılar çerçevesinde Singapurlu ve Vietnamlı firmalar ile ikili iş görüşmeleri düzenleneceği ve istendiği taktirde katılımcılar için Vietnam ve Singapur’da özel sektör ve kamu kurumlarıyla bireysel randevular gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, Türkiye’nin Vietnam’a gerçekleştirdiği ihracatın 2004 yılından itibaren büyük bir ivme kazandığı ve 2004 yılında 34 Milyon Dolar değerinde gerçekleşen ihracatımızın 2008 yılında 154 Milyon Dolara ulaştığı, 2008 yılında Vietnam’a ihracatımızın bir önceki yıla göre iki kat artış gösterdiği belirtilmektedir. Özellikle, müteahhitlik, inşaat malzemeleri, otomativ yan sanayii, makina ve ekipmanlar, gemi inşaat sanayi ve tarım ve tarıma dayalı endüstrilerde iki ülke arasında ciddi bir işbirliği potansiyelinin bulunduğu bildirilmektedir.  Türk firmalarının halihazırda Vietnam’da tekstil, gemi inşaa sanayii ve meyve suyu-konserve üretimine yönelik yaklaşık 50 milyon dolar tutarında yatırımı bulunduğu vurgulanmaktadır.

Bu çerçevede, katılmak isteyen üyelerimizin başvuru formunu doldurarak, ödeme dekontları ile birlikte, en geç 8 Nisan 2009 Çarşamba gününe kadar DEİK’e ( Burcu Müderris, Faks: 212. 270 35 92 veya bmuderris@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir. 

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Ankara Sanayi Odası