Sincan bölgesinde yer alan orta okul son sınıf öğrencileri, gelecekteki kariyer planlaması - Ankara Sanayi Odası

Sincan bölgesinde yer alan orta okul son sınıf öğrencileri, gelecekteki kariyer planlaması

    11 Nisan 2014

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir;
‘‘İş dünyasının problemi gören, teşhis eden ve o problemi çözen insanlara ihtiyacı var’’

Sincan bölgesinde yer alan orta okul son sınıf öğrencileri, gelecekteki kariyer planlaması doğrultusunda   meslekleri tanıma amacıyla ASO Teknik Koleji’ni ziyaret ettiler.
 
Sincan’da yeralan Altınordu İlköğretim Okulu, Koç İlköğretim Okulu, Kazım Karabekir Ortaokulu, Semihe İsen Ortaokulu,Hacı Bektaş Veli Ortaokulu, Dr. Nurettin Beyhan Erbil Ortaokulu,Maraşal Fevzi Çakmak Ortaokulu ve 100. Yıl Ortaokulu’ndan gelen başarılı 120 öğrenci Ankara Sanayi Odası 1. OSB’de bulunan ASO Teknik Kolejini ziyaret ettiler.

Ziyarette öğrencilere seslenen Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir; ‘‘Bir ülkenin en büyük zenginliği, o ülkenin gençleri, yani sizlersiniz. Bir taş parçasından moloz yığını da yapabilirsiniz, onun içinde saklı olan heykeli de çıkartabilirsiniz. Sizlerin tıpkı o heykel gibi değerli varlıklar olmanızı istiyorum’’ dedi.
 

Dünyada teknolojinin  çok hızlı bir şekilde değiştiğini ifade eden Özdebir; ‘‘Birçok işletme ürünlerini değiştirmese bile, üretim proseslerini ayakta kalabilmek için değiştiriyor. Bant kuruyor, otomasyon yapıyor, otomatik tezgahlar alıyor, robotlar kullanıyor, aksi takdirde hayatta kalabilmesi mümkün değil. Ama en önemlisi bütün dünyada ihtiyaç duyulan ara eleman profilini değiştiriyor. Artık İş dünyasının; eline çekici, eğeyi, testereyi alıp iş yapan insanlara değil, problemi gören, problemi teşhis eden ve o problemi çözen insanlara ihtiyacı var.” diye konuştu. 

Özdebir, ASO Teknik Koleji’ni kurma amaçlarını anlatırken, “Amacımız, Devletin yaptığı gibi herhangi bir Anadolu teknik lisesi olmak değil. ASO Teknik Kolejinde hedefimiz sağlam bir akademik eğitimle beraber, üniversiteye gidecek, orada alanında mühendis olacak ama kontrol kalemiyle dolma kalemini birbirinden ayırt edemeyen değil, bizzat bunun uygulamasını yapmış üretimi bilen, üretimi tanıyan mühendis adayları olarak yetiştirmek istiyoruz’’ dedi.