SGK İŞVERENLE KOLAY MAHSUPLAŞACAK

    24 Şubat 2017

Ankara Sanayi Odası ile Sosyal Güvenlik Kurumu işbirliğinde düzenlenen “Sektör Buluşmaları” toplantısı 24 Şubat tarihinde ASO 1.OSB’de gerçekleştirildi.
Toplantıya ASO Genel Sekreteri Doç Dr. Yavuz Cabbar, Emeklilik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Savaş Alıç, Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanı Osman Yüce, Şube Müdürü Ender Başbozkurt ve Bölgede yer alan firmaların temsilcileri katıldı.
Toplantının açılışında bir konuşma yapan ASO Genel Sekreteri Doç. Dr. Yavuz Cabbar, sigortalılara ödenen geçici iş göremezlik ödeneklerinin işverenlerin prim borçlarından mahsup edilerek ödenmesini sağlayan mahsuplaşma programının firmalar için çok faydalı olduğunu ifade ederek kapsama alanının genişletilmesinin gerekliliğine dikkat çekti.
Emeklilik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Savaş Alıç ise mahsuplaşma programının çok bilinen bir konu olmadığını, teşvik programlarını da sürece dahil ederek mahsuplaşma programını daha cazip hale getirdiklerini dile getirdi. Kısa vadeli sigorta fonlarından kaynaklı geçici iş göremezlik ödeneğinin, kurumca sağlanan yardımlar arasına alındığını ifade eden Alıç, ”Halk arasında istirahat parası diye adlandırılan bu ödemenin mahsuplaşma yoluyla sigortalılara ödenmesi mümkün. Sosyal Güvenlik Kurumu yayınladığı genelge ile toplu iş sözleşmesi yapılan işyerleri ile kamu idarelerinin işverenleri için çalışanlarına ödedikleri geçici iş göremezlik ödemelerini mahsuplaşma yoluyla tahsil etme olanağı tanımıştır. Kurum olarak son verilere göre 1020 civarında firma ile protokol yaptı. 500 firma ile protokol çalışmalarımız devam ediyor. Arzumuz bu sayının çok daha fazla olması. Katılımcılara çok teşekkür ederim. Umarım firmalarınız için verimli bir toplantı olur ”diye konuştu.
Toplantının sonunda Sosyal Güvenlik Uzmanları Vezir İlhan ve Meryem Dündar Şimşek tarafından Bölgede yer alan firmaların temsilcilerine mahsuplaşma programının genel amacı ile düzenlemeler hakkında sunum yapıldı. Toplantıda ayrıca sigorta primlerine yönelik istihdam teşvikleri hakkında bilgi de verildi.

Foto 1 Foto 3 Foto 4