Sera Gazının Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik(Mrv) Eğitimi - Ankara Sanayi Odası

Sera Gazının Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik(Mrv) Eğitimi

Tarih: 15.08.2014     
İşareti: 05/5000-2616
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik (MRV) kapsamında, tesisler izleme planlarının hazırlanarak bu yılın Ekim ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Çevre Bilgi Sistemi aracılığı ile iletileceği bildirilmektedir.
 
Bu çerçevede, bazı  danışmanlık firmalarının üyelerimizi arayıp MRV konusunda ücretli danışmanlık teklif ettikleri bilgisinin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ulaştığı iletilmektedir. Diğer taraftan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) ile birlikte yabancı uzmanların desteğiyle bu konuda her bir sektöre “Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi, Raporlanması ve Doğrulanması Hakkında Kapasite Geliştirme Projesi” çerçevesinde, Eylül ve Ekim aylarında ilk olarak “İzleme Planları”nın hazırlanmasıyla ilgili eğitimlerin vereileceği belirtilmektedir. Bakanlık tarafından, danışman firmalara verilen bir “Eğiticilerin eğitimi”nin bulunmadığı, bu konuda yetkilendirilmiş bir firmanın olmadığı ifade edilmektedir. Bu nedenle Bakanlık tarafıdan konu hakkında danışmanlık firmaları ile yapılan görüşmelerde temkinli olunması uyarısı yapılmıştır.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Eylül ve Ekim aylarında gerçekleştireceği sektör eğitimlerinde, tesislere izleme planlarını nasıl hazırlayacaklarını anlatacağı ve tesislerin bu eğitimlere ellerindeki bilgilerle iştirak etmesi durumunda izleme planlarının ilk versiyonlarını hazırlayacak şekilde eğitimin kurgulandığı bildirilmektedir. Bu nedenle bu hususların dikkate alınarak danışmanlık hizmeti alınıp alınmaması konusunda karar verilmesinin firmaların sorumluluğunda olduğu vurgulanmaktadır.
 
Bakanlığın ayrıca, tesislerin izleme planlarını nasıl hazırlayacaklarını adım adım anlatan bir rehberi de Ağustos ayı sonunda web sitesinde yayınlayacağı ve konu ile ilgili soru ve görüşlerin  iklim@csb.gov.tr adresine iletilmesi gerektiği billdirilmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
 
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası