Sayın Cumhurbaşkanımızın Portekiz Ziyareti - Ankara Sanayi Odası

Sayın Cumhurbaşkanımızın Portekiz Ziyareti

    29 Mart 2013

Tarih: 29.03.2013 
İşareti: 05/5000-1151
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atfen, Sayın Cumhurbaşkanımızın 5-7 Mayıs 2013 tarihlerinde Portekiz’e gerçekleştirmesi öngörülen resmi ziyarete, Türkiye Cumhuriyeti Odalar ve Borsalar Birliği organizasyonunda, TOBB Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında düzenlenecek bir özel sektör heyetinin refakat edeceği belirtilmektedir.
 
Anılan ziyaret kapsamında, Lizbon’da, “Türkiye-Portekiz İş Forumu” düzenleneceği ifade edilmektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve Portekiz’in üst düzey yetkililerinin onurlandıracağı söz konusu Forum’a anılan ülkenin iş çevrelerinin de geniş katılımının beklendiği; ayrıca, İş Forumu kapsamında Türkiye ve Portekiz işbirliği imkanlarına ilişkin sunumların, tesis ziyaretlerinin ve Portekiz firmaları ile ikili iş görüşmelerin gerçekleştirileceği bildirilmektedir.
 
Ziyaretin, konaklama, uçak, transferler, yemek vb. organizasyon giderlerini karşılamak üzere, katılımcıların 1.500 Avro avans ödemeleri beklenmektedir. Katılım bedelinin kesinleşmesini müteakip, bakiye tutar ziyaret öncesinde katılımcılardan tahsil edilecektir. Söz konusu seyahatin detaylı programı ve diğer bilgileri ile kesin katılım ücreti katılımcılara bilahare bildirilecektir. Ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin TOBB Akbank Bakanlıklar Şubesi TR21 0004 600 1530 3600 0053 769 nolu Avro hesabına, 1.500 Avro tutarındaki avans ödeme bedelinin ödendiğini gösteren, katılımcının isminin ve Portekiz ziyaretinin ibaresinin de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte en geç 19 Nisan 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadar portekiz@tobb.org.tr, adresine ve/veya 0312 218 22 09 numaralı faksa iletmeleri gerekmektedir.
 
Ayrıca, ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin ekte yer alan, “Portekiz Ziyareti Özel Sektör Heyeti Başvuru Formu”na yüksek çözünürlüklü ve “jpeg” formatında bir resim ekleyip, eksiksiz doldurarak, en geç 19 Nisan 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (E-mail: portekiz@tobb.org.tr) iletmeleri gerekmektedir. Bu e-mail adresine gelen başvurulara ait e-maillere bilgilendirme yapılacağından, genel e-mail adresi (info@…..com, vb.) yerine sıkça kullanılan şahsi e-mail adreslerinin verilmesi üyelerimizin yararına olacaktır.
 
Katılım ücreti ve organizasyon hizmetleri, katılımcıların sayısına göre tespit edilmektedir. Bu itibarla, katılım teyidini bildirip, avans ödemesini yapmış olan üyelerimizin ziyarete katılmaktan vazgeçmeleri halinde, en geç 26 Nisan 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne yazılı olarak bildirmeleri kaydıyla avans olarak yapılan ödeme iade edilebilecektir.
 
Özel Sektör Heyeti Başvuru Formu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde “Hizmetler” başlığı altındaki Uluslararası İş İmkanları/Yurtdışı Etkinlikler bölümünde yer almaktadır.
 
Portekiz, Schengen vize bölgesi dahilindedir, Schengen vizesi olmayan katılımcıların http ://www. portugalembassy.org.tr/sengenTr.aspx adresinde yer alan başvuru adımlarım izleyerek, aynı adresten ulaşılabilecek başvuru formunu doldurmaları ve en geç 26 Nisan 2013 tarihine kadar Portekiz’in Ankara Büyükelçiliği Vize Bölümüne iletmeleri gerekmektedir.
 
Ziyarete katılacak olan özel sektör heyetinin bilgileri Portekiz’in Ankara Büyükelçiliği’ne Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafınca iletilecek olup, vize işlemleri ise katılımcıların kendileri tarafından takip edilecektir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası