Sayın Cumhurbaşkanımızın İşveç Ziyareti - Ankara Sanayi Odası

Sayın Cumhurbaşkanımızın İşveç Ziyareti

    18 Temmuz 2012

Tarihi : 18.07.2012
İşareti: 05/5000-2346
İrtibat : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, 09-12 Eylül 2012 tarihlerinde, İsveç’e bir ziyaret gerçekleştirecektir. Söz konusu ziyarette, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Birliğimiz organizasyonunda ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğinde, Birliğimiz ve DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında düzenlenecek bir özel sektör heyetinin refakat etmesi planlanmaktadır. Ziyaret Sayın Cumhurbaşkanımızın da onurlandıracağı özel uçak ile yapılacaktır.
 
Ziyaretin, Stockholm ( 09-10-11 Eylül), ve Kiruna (12 Eylül) şehirlerini kapsaması öngörülmektedir. Anılan ziyaret kapsamında, 11 Eylül2012 tarihinde, Stocholm’da ( Grand Hotel), “Türkiye – İsveç İş Forumu” düzenlenecektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve İsveç’in üst düzey yetkililerinin onurlandıracağı söz konusu Forum’a anılan ülkelerin iş çevrelerinin de geniş katılımı beklenmektedir.
 
İş Forumu kapsamında, katılımcıların sektörlerine ve taleplerine göre firma eşlemeleri, ICT/Telekom/Güvenlik, Çevre ve Sürdürülebilir Enerji Çözümleri, Otomotiv ve Elektronik konularında sektörel paralel toplantılar düzenlenmesi öngörülmektedir. Karşılıklı ilgi olduğu takdirde sağlık hizmet sektörü konusunda ayrı bir yuvarlak masa toplantısı düzenlenmesi planlanmaktadır.
 
1995 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesi olan İsveç’e, ihracatımız 2011 yılında %25 oranında artarak, 1,18 milyar ABD Doları, ithalatımız ise %19 oranında artarak 2,28 milyar ABD Doları seviyesine ulaşmıştır. Ticaret hacmimiz ise 3,46 milyar ABD Doları gibi rekor bir seviyeye ulaşmıştır. İsveç, 2010 yılında Avrupa’da (Türkiye’den sonra) % 5,5 ‘lik bir büyüme ile en hızlı büyüyen ikinci, Avrupa Birliği içinde ise birinci ekonomi olmuştur.
 
Dünya’da en fazla yabancı yatırımcı çeken 15. Ülke olan İsveç, İsviçre ve Benelux ülkelerinin yanı sıra nüfusuna oranla en fazla çokuluslu şirkete ev sahipliği yapan ülkeler arasındadır. Nitekim çokuluslu şirketlerin %56’sı dünyanın en hızlı büyüyen ekonomik bölgelerinden birisi olan Baltık denizi bölgesindeki merkez üssü olarak İsveç’i seçmişlerdir. GM (ABD), Henkel (Almanya), Procter and Gamble (ABD), UPS (ABD), Honda Motor (Japonya), Unilever ( Hollanda) ve Roche (İsviçre) bunlardan başlıcalarıdır.
 
Ziyaretin; konaklama, uçak, transferler, yemek vb. organizasyon giderlerini karşılamak üzere, katılımcıların 1.500Avro avans ödemeleri beklenmektedir. Katılım bedelinin kesinleşmesini müteakip, bakiye tutar ziyaret öncesinde katılımcılardan tahsil edilecektir.
 
Söz konusu seyahatin detaylı programı ve diğer bilgileri ile kesin katılım ücreti katılımcılara bilahare bildirilecektir. Ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin, DEİK’in T.İş Bankası Beyoğlu Şubesi TR67 0006 4000 0021 0113 3145 86 nolu Avro hesabına, 1.500 Avro tutarındaki avans ödeme bedelinin ödendiğini gösteren, katılımcının isminin ve İsveç ziyaretinin ibaresinin de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte, ekte yer alan, “İsveç Ziyareti Özel Sektör Heyet Başvuru Formu”na yüksek çözünürlüklü ve “jpeg” formatında bir resim ekleyip, eksiksiz doldurarak en geç 13 Ağustos 2012 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar isvec@tobb.org.tr,  adresine (bu e-posta adresine gelen başvurulara ait e-postalara bilgilendirme dönüşleri yapılacağından, sıkça kullanılan e-posta adreslerinin verilmesi katılımcıların yararına olacaktır) ve/veya 0312 218 22 09 numaralı faksa iletmeleri gerekmektedir. Lojistik imkanlar nedeniyle ziyarete katılım sınırlı olacağından, katılım başvuru sırasına göre düzenlenecektir. Vize başvuruları katılımcıların kendileri tarafından yapılacak olup, ziyarete katılacak olan özel sektör heyetinin bilgileri İsveç’in Ankara Büyükelçiliği’ne Birliğimizce iletilecektir.
 
Katılım ücreti ve organizasyon hizmetleri, katılımcıların sayısına göre tespit edilmektedir. Bu itibarla, katılım teyidini bildirip, avans ödemesi yapmış olan katılımcıların ziyarete katılmaktan vazgeçmeleri halinde, en geç 23 Ağustos 2012 Perşembe günü mesai saati bitimine kadar TOBB’a yazılı olarak bildirmeleri kaydıyla avans olarak yapılan ödeme iade edilebilecektir.
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası
 
 
Detaylı Bilgi için;
Belgin ESERDAĞ, Tel: 0312 218 22 22, e-posta: belgin.eserdag@tobb.org.tr
Kaan GAFFAROĞLU, Tel: 0312 218 22 22, e-posta: kaan.gaffaroglu@tobb.org.tr