Sayın Cumhurbakanımızın İsveç Ziyareti Hakkında - Ankara Sanayi Odası

Sayın Cumhurbakanımızın İsveç Ziyareti Hakkında

Tarih: 12.02.2013
İşareti: 05/ 5000-438
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda,  Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün 9-12 Eylül 2012 tarihlerinde İsveç’e gerçekleştirmesi beklenen ziyaretinin ertelenmiş olduğu belirtilmektedir.
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün İsveç ziyaretinin, 10-13 Mart 2013 tarihlerinde gerçekleştirileceği, söz konusu ziyarette, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği organizasyonunda ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve DEİK Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında düzenlenecek bir özel sektör heyetinin refakat etmesinin planlandığı, ziyaretin Sayın Cumhurbaşkanımızın da onurlandıracağı Özel uçak ile yapılacağı iletilmektedir.
 
Anılan ziyaret kapsamında, Stockholm’de, “Türkiye-İsveç İş Forumu”nun düzenleneceği, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve İsveç’in üst düzey yetkililerinin onurlandıracağı söz konusu Forum’a anılan ülkenin İş çevrelerinin de geniş katılımının beklendiğinden söz edilmektedir.
 
İş Forumu kapsamında, katılımcıların sektörlerine ve taleplerine göre firma eşleşmeleri, ICT/ Telekom/ Güvenlik. Çevre ve Sürdürülebilir Enerji Çözümleri. Otomotiv ve Elektronik konularında sektörel paralel toplantılar düzenlenmesinin öngörüldüğü, karşılıklı ilgi olduğu takdirde sağlık hizmet sektörü konusunda ayrı bir yuvarlak masa toplantısı düzenlenmesinin planlandığı bildirilmektedir.
 
Yazıda devamla, 1995 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesi olan İsveç’e ihracatımızın, 2011 yılında %25 oranında artarak 1,18 milyar ABD Doları, ithalatımızın ise %19 oranında artarak 2,28 milyar ABD Doları seviyesine ulaştığı belirtilmektedir. Ticaret hacmimizin ise 3,46 milyar ABD Doları gibi rekor bir seviyeye ulaştığından bahsedilmektedir. 2012 yılsonu ticaret hacmimizin de bu seviyeleri korumasının beklendiği, İsveç’in, 2010 yılında Avrupa’da (Türkiye’den sonra) % 5,5’lik bir büyüme ile en hızlı büyüyen ikinci, Avrupa Birliği içinde ise birinci ekonomi olduğu iletilmektedir. Türkiye’nin, İsveç için ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi yönünde öncelikli ülkeler arasında yer aldığı belirtilmektedir.
 
Bahse konu yazıda, Dünyada en fazla yabancı yatırım çeken 15. ülke olan İsveç’in, İsviçre ve Benelux ülkelerinin yanısıra nüfusuna oranla en fazla çokuluslu şirkete ev sahipliği yapan ülkeler arasında olduğu belirtilmektedir. Yazıda devamla, çokuluslu şirketlerin % 56’sının dünyanın en hızlı büyüyen ekonomik bölgelerinden birisi olan Baltık Denizi bölgesindeki merkez üssü olarak İsveç’in seçildiği belirtilmektedir. GM (ABD), Henkel (Almanya), Procter and Gamble (ABD), UPS (ABD), Honda Motor (Japonya), Unilever (Hollanda) ve Roche (İsviçre) ‘nin bunlardan bazıları olduğu iletilmektedir.
 
Ziyaretin, konaklama, uçak, transferler, yemek vb. organizasyon giderlerini karşılamak üzere, katılımcıların 1.500 Avro avans ödemeleri beklendiği, katılım bedelinin kesinleşmesine müteakip, bakiye tutar ziyaret öncesinde katılımcılardan tahsil edileceği bildirilmektedir.
 
Söz konusu seyahatin detaylı programının ve diğer bilgiler ile kesin katılım ücretinin katılımcılara bildirileceği iletilmektedir. Ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin aşağıda verilen DEİK’in T.İş Bankası Beyoğlu Şubesi TR67 0006 4000 0021 0113 3145 86 nolu Avro hesabına, 1.500 Avro tutarındaki avans ödeme bedelinin ödendiğini gösteren, katılımcının isminin ve İsveç ziyaretinin ibaresinin de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte en geç 22 Şubat 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadar isvec@tobb.org.tr. adresine ve/veya 0312 218 22 09 numaralı faksa iletmeleri gerektiği bildirilmektedir. Lojistik imkanlar nedeniyle ziyarete katılım sınırlı sayıda olacağından, katılım başvuru sırasına göre düzenleneceği, ayrıca, ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin ekte yer alan, “İsveç Ziyareti Özel Sektör Heyeti Başvuru Formu”na yüksek çözünürlüklü ve “jpeg” formatında bir resim ekleyip, eksiksiz doldurarak, en geç 22 Şubat 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (E-mail: isvec@tobb.org.tr“) iletmeleri gerektiği bildirilmektedir.
 
Bu e-mail adresine gelen başvurulara ait e-maillere bilgilendirme yapılacağından, genel e-mail adresi            (info@           com. vb.) yerine sıkça kullanılan şahsi e-mail adreslerinin verilmesi katılımcıların yararına olacağı, katılım ücreti ve organizasyon hizmetlerinin, katılımcıların sayısına göre tespit edileceği bildirilmektedir. Bu itibarla, katılım teyidini bildirip, avans ödemesini yapmış olan katılımcıların ziyarete katılmaktan vazgeçmeleri halinde, en geç 28 Şubat 2013 Perşembe günü mesai saati bitimine kadar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne yazılı olarak bildirmeleri kaydıyla avans olarak yapılan ödemenin iade edilebileceği iletilmektedir.
 
Özel Sektör Heyeti Başvuru Formunun;
–                     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde “Hizmetler” başlığı altındaki Uluslararası İş İmkanları/Yurtdışı Etkinlikler bölümünde,
–                     DEİK’in “http://www.deik.org.tr/D-30/Duyurular.htmr’ adreslerinde yer aldığı bildirilmektedir.
 
Ziyarete katılacak temsilcilerin Schengen vizesine sahip bulunmamaları halinde İsveç Büyükelçiliğine başvurmalarının gerektiği, vize başvuruları temsilcilerin kendileri tarafından yapılacağı, ziyarete katılacak olan özel sektör heyetinin bilgileri İsveç’in Ankara Büyükelçiliği’ne Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce iletileceği bildirilmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası