SANAYİCİLER DİJİTAL DÖNÜMÜŞÜ ANLATTI

    12 Ekim 2017

Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (ASİAD) düzenlediği  “Dijital Dönüşüm” başlıklı 3. ASİAD zirvesinde Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in başkanlık yaptığı oturumda Ankaralı sanayiciler dijital dönüşüm deneyimlerini anlattılar.

ASO Başkanı Özdebir’in moderatörlüğünde gerçekleşen  “Akıllı Üretim, Akıllı Fabrikalar”  konulu oturuma, E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, KSB Pompa Genel Müdürü Sinan Özgür, SupplyChain Wizard Yönetim Kurulu Başkanı Evren Özkaya ve Nurus Yönetim Kurulu Üyesi Renan Gökyay katıldı.

Özdebir, oturumda yaptığı konuşmada, Sanayi 4.0 devriminin üretim süreçlerinde yeni bir çığır açtığını söyledi. Sensör teknolojileriyle birçok şeyi ölçme ve bilgisayarla bunları yönetme imkanı kazanıldığına işaret eden Özdebir, kaliteli üretimin daha üst seviyelerde kontrol edilebilir hale geldiğini belirtti. ASO olarak Sanayi 4.0’ı gündemde tutmaya ve sanayicileri bilgilendirmeye çalıştıklarını anlatan Özdebir, ayrıca sanayicilere Sanayi 4.0 eğitimi vermek için bir model fabrika kuracaklarına değindi. Özdebir, burada sanayideki 4.0 dönüşümü ve yalın üretim konularında eğitimler vereceklerini kaydetti.

E-Berk Tünel & Zemin Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, Türkiye’nin ilk yerli tünel açma makinesini ürettiklerini söyledi. Makinenin 12 bin parçadan oluştuğunu ve bittiğinde bir fabrikaya dönüştüğünü anlatan Özüdoğru, söz konusu makineyle Bolu Tüneli’ne benzer bir yapının 7 ay gibi bir sürede tamamlanabileceğini ifade etti. Yılsonuna kadar Ar-Ge merkezi olmayı hedeflediklerini dile getiren Özüdoğru, “Bu çağa hızla ayak uydurmamız gerekiyor. Buna ayak uyduramazsak gelecekte büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacağız” dedi.

KSB Pompa Genel Müdürü Sinan Özgür, Almanya merkezli bir şirketin Türkiye ayağı olarak faaliyet gösterdiklerini belirtti. Kendi geliştirdikleri ve TÜBİTAK tarafından desteklenen bir projeyle insansız ve robotik bir üretim hattı kurduklarını anlatan Özgür, bu projeyle şirket bünyesinde Türkiye organizasyonunun “mekatronik merkezi” olarak ilan edildiğini dile getirdi. Hayata geçirdikleri projeyle mekanik üretim süreçlerini yazılım ve ileri teknolojiye dayalı olarak dönüştürdüklerini vurgulayan Özgür, ayrıca Türkiye’nin 301. Ar-Ge merkezi olduklarını belirtti. Özgür, Sanayi 4.0’ın gündemden hiç düşürülmemesi gerektiğini kaydetti.

SupplyChain Wizard Yönetim Kurulu Başkanı Evren Özkaya da kendini dijital olarak tamamen dönüştürmüş bir firmayla rekabet edilemeyeceğine dikkati çekerek, yeni dünyadaki rekabette bu tür firmalarla karşı karşıya kalınacağı uyarısında bulundu.

Nurus Yönetim Kurulu Üyesi Renan Gökyay ise tüm bu dönüşümlere karşın insan ve duygusal zeka faktörünün hala işin en önemli unsuru olduğunu söyledi. Yeniçağın ihtiyaçlarına uygun makinelerin üretilmesine ihtiyaç bulunduğuna değinen Gökyay, bunu yapabilmek için de insan faktörünün değer kazandığını ifade etti. Sanayicilerin makine okur yazarlığını öğrenmesinin önemine işaret eden Gökyay, “Biz 10 bin dolarlık bir ekonomiyiz, 20, 30, 40, 80 bin dolarlık ekonomilerin bize dayattığı çözümlere ihtiyatlı yaklaşmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.