RİO 20 “En İyi Ülke Uygulamaları” Hk. - Ankara Sanayi Odası

RİO 20 “En İyi Ülke Uygulamaları” Hk.

    10 Ocak 2012

Tarihi  : 10.01.2012
İşareti : 05/5000-142
İrtibat : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, 20-22 Haziran tarihlerinde Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde  gerçekleşecek olan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansına (Rio+20) yönelik Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen hazırlık sürecinde kapsamında “sürdürülebilir kalkınma” konusunda “yeşil ekonomi” kavramını da destekleyen “en iyi ülke uygulamaları” şeçileceği ifade edilmektedir.
 
Sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi konusunda kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar, özel sektör, üniversiteler ve yerel yönetimlerin son yıllarda gerçekleştirdiği ve sonuçlarını almaya başladığı “en iyi ülke uygulamalarının” belirlenme süreci İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) ile işbirliği içinde yürütülüğü belirtilmektedir.
 
“Yeşil büyüme için en iyi sürdürülebilir kalkınma uygulamaları” için özel sektörden şirketler, yerel yönetimler, belediyeler, üniversiteler ve STK’lar başvurabilmekte olup, son başvuru tarihi 17 Şubat 2012’dir. Mart ayı itibariyle en “iyi uygulamalar”ın seçilmiş olacağı ifade edilmektedir. Şeçilen en iyi uygulamalar, 20-22 Haziran 2012 tarihlerinde Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleşecek olan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma konferansına Türkiye’yi temsilen taşınacağı belirtilmektedir
 
Konuyla ilgili bilgiye www.tbcsd.org adresinde ve başvuru için gerekli detayların yer aldığı rehbere http://www.tbcsd.org/dokumanlar/Rio20_En_iyi_uygulamalar _basvuru_rehberi_SON.pdf linkinden ulaşılmakta olduğu bildirilmektedir.
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası