Revize TÜRKİYE-SIRBİSTAN İş Forumu - Ankara Sanayi Odası

Revize TÜRKİYE-SIRBİSTAN İş Forumu

Tarih: 23.12.2015
İşareti: 05/5000-2919
İletişim:dim@aso.org.tr
 
Sayın Üyemiz,
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan yazıda, Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun 29 Aralık 2015 tarihinde Sırbistan’a gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında, DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi tarafından 29 Aralık 2015 tarihinde “Türkiye-Sırbistan İş Forumu” düzenleneceği iletilmişti.
 
Sayın Başbakanımızın programındaki bir değişiklik nedeniyle, anılan ziyaretin 28 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirileceği bildirilmektedir. Anılan ziyarette Sayın Başbakanımız’a eşlik edecek olan iş adamı heyeti, uçuşlarının da özel uçak ile gerçekleştireceği iletilmektedir.
 
Sırbistan, son 15 yılda gerçekleştirilen ekonomik reformlarla daha açık ve rekabetçi bir pazar ekonomisine evrilerek Batı Balkanlar Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisi konumuna gelmiştir. 2015 yılı itibariyle artı değerlere dönen büyüme rakamlarıyla yatırımlar için daha da elverişli bir ülke konumuna gelen Sırbıstan ile halihazırda Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında gümrüksüz ithalat ve ihracat yapılabilmektedir. Avrupa Birliği, Güneydoğu Avrupa ve Rusya pazarlarına erişim için lojistik bir üs imkanı sağlayan Sırbistan ile ticaret ve yatırım ilişkilerimizin gelişimi için mobilya, yapı malzemeleri, enerji, sanayi, turizm gibi sektörlerde önemli fırsatlar söz konusudur. 
 
 
 
 
   Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası