Özdebir: Yeni İstihdam Destekleriyle İmalat Sanayii Moral Buldu

    11 Mayıs 2018

Ankara Sanayi Odası, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu işbirliğiyle gerçekleştirdiği istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantılarının üçüncüsü Anadolu OSB’de, dördüncüsü ise İvedik OSB’de gerçekleştirildi.

 Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşen toplantıya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, SGK İl Müdürü Tuncay Cevheroğlu, Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay İş-Kur ve SGK uzmanları ve çok sayıda firma temsilcisi katıldı. İvedik Toplantısı ise İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin, İş Kur İl Müdürü Üzeyir Yıldırım ve bölge sanayicilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Anadolu OSB toplantısında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ilk istihdam seferberliğinde yaklaşık 100 bin ilave istihdam yaratan Ankara’nın üçüncü olduğunu hatırlattı ve “Bu çok önemli bir rakam. İnanıyorum ki bu istihdam seferberliğinde de Ankara olarak daha iyi işler başaracağız. Bu seferberlik döneminde imalat sanayiine yönelik desteklerin artırılmış olması bizi daha çok motive etti. Yeni istihdam destekleriyle imalat sanayii moral buldu. İmalat sanayiine yönelik bu pozitif ayrımcılık, hem Ankara hem ülkemiz açısından çok olumlu sonuçlar doğuracak” dedi.

Bir ülkenin teknoloji seviyesini imalat sanayiinin belirlediğini de vurgulayan Özdebir, bu seferberliğin de sanayiciler tarafından büyük bir destek bulacağını ve dolayısıyla imalat sanayiine önemli bir katkı sağlayacağını inandığını da sözlerine ekledi.

SGK Genel Müdürü Tuncay Cevheroğlu ise şu an SGK’nın 14 ayrı teşvikinin olduğuna değinerek, 2017 yılında ilan edilen Milli Seferberlik çalışmaları sonucunda Ankara’nın ciddi bir ivme yakaladığını söyledi. 

Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay ise mesleki eğitime verdikleri destekleri paylaştı ve uygulamaya aldıkları yeni projeler hakkında bilgi verdi.

İvedik OSB toplantısında ise Hasan Gültekin’in hoş geldin konuşmasının ardından,  İş-Kur Ankara İl Müdürü Üzeyir Yıldırım bir konuşma yaparak genel hatlarıyla destekler hakkında bilgi verdi. Her iki toplantıda daha sonra SGK ve İş Kur uzmanları destekler hakkında ayrıntılı bilgi verdi ve soruları da yanıtladı.

1 DSC_1460 DSC_1484 
  DSC_1527 iskur2  iskur3