ÖZDEBİR Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

    2 Kasım 2015

SEÇİM SONUÇLARINI DEĞERLENDİREN ÖZDEBİR:
 
“ACİLEN İNSANI VE MÜTEŞEBBİSİ HAYATIN MERKEZİNE
 KOYAN BİR ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ŞART”
 
1 Kasım seçimlerini değerlendiren Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir,  2014 ve 2015 yıllarını seçimlerle geçiren Türkiye’nin çok zaman kaybettiğini belirterek, “Artık acilen insanı ve müteşebbisi hayatın merkezine koyan bir anayasa değişikliği şart” dedi.
Seçimlerin, ülkemize ve siyasi partilere hayırlı olmasını dileyen Özdebir, “Parlamentoda temsil hakkı elde eden tüm siyasi partilerimizi kutluyorum. Bu bir demokratik yarış. Halkın iradesi böyle gerçekleşti, buna herkes saygı göstermelidir. Bu seçimde halk bir partimize tek başına iktidar hakkı vermiştir.  Koalisyonları konuştuğumuz bir süreçte konforlu bir iktidara sahip olduk diye düşünüyorum. Bundan sonra yapılması gereken, hükümetin kurulmasının ardından süratle ekonomiye odaklanarak, kaybettiğimiz zamanı biran önce telafi etmektir.” diye konuştu.
 
Özdebir, artık gerginlikleri ve kutuplaşmaları bir yana bırakıp bu ülkenin geleceğine odaklanmamız gerektiğini de belirterek, “Gerginliklerin bu ülkeye fayda getirmediğini geçmişte hep birlikte gördük. Artık Türkiye’nin yeni bir büyüme hikayesine ihtiyacı var. Başta Anayasa ve hukuk sistemi olmak üzere, adli ve idari yargı reformlarını, işgücü piyasaları reformunu, kamu harcama verimliliği ve reformunu, yatırım ve üretim ortamını iyileştirecek yapısal reformları ve eğitim sisteminin ve özellikle mesleki eğitim reformunun süratle  gerçekleştirilmesi  için çaba göstermeliyiz. ” dedi.
 
Özdebir, tüm bunlar için zaman kaybedilmemesi gerektiğini de belirterek, “ilk yüz gün içinde bu reformların temellerini atmamız gerekiyor.  Aksi takdirde  siyasi kaygılarla bunları yapmak mümkün olmuyor. Yeni hükümet kurulur kurulmaz bu reformlar acil olarak gerçekleştirilmelidir” diye konuştu.