Özdebir: “Sanayi ve Üretimi Gündemimizin Merkezine Yerleştirmeliyiz”

    14 Aralık 2018

Çırağan Sarayı’nda düzenlenen 2. İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin açılışında konuşan  Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir,  küresel piyasaların tamamında irili ufaklı sorunların bulunduğunu, ekonomik sıkıntıların sadece Türkiye için söz konusu olmadığını belirtti.

Dünyanın başka yerlerinde de ekonomik sorunlar olduğuna işaret eden Özdebir, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış kararının ardından İngiltere ekonomisinde yaşananların dikkate değer olduğunu söyledi.

Özdebir, “İtalya’nın AB ile arasının bozulmasıyla içine düşmüş olduğu durum sıkıntılı. Diğer taraftan ticaret savaşları son hızıyla devam ediyor. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları da devam ediyor.” dedi.

İran’a yapılan ambargonun Türkiye ve dünyayı etkilediğini ifade eden Özdebir, yeni yılın bu sıkıntılı dönemleri sonlandıracağını kaydetti.

Özdebir, “Kasım ayı ekonomik verileri, ülkemiz ekonomisinin toparlanma sürecine girdiğini bize göstermekte. Bu toparlanma sürecini biz sanayicilerin, özel sektörün, üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının desteklemesi, özveride bulunması lazım.” diye konuştu.

Yüksek katma değer üretmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Özdemir, “Sanayiyi, üretimi gündemimizin tam merkezine yerleştirip daha fazla üretebilmemiz son derece önemli.” ifadesini kullandı.