ÖZDEBİR SANAYİ ÜRÜNLERİNİN DENETİMİ İÇİN YETKİ İSTEDİ

    16 Ekim 2017

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Ürün Güvenliği Haftası”nın açılış toplantısı Ankara Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Müsteşar Veysel Yayan, ASO Başkanı Nurettin Özdebir,  Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetim Genel Müdürü Uğur Büyükhatipoğlu,TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, bakanlık bürokratları ve sanayiciler katıldı.

ASO Başkanı Özdebir, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 10 ayrı kamu kuruluşu tarafından yapılan sanayi ürünleri denetiminin daha etkin yapılabilmesi için sanayi odalarına da numune alma yetkisi verilmesini istedi. Özdebir şunları söyledi:

“Son yıllarda yapılan denetimlerde,   Asansörler %30,   taşınabilir basınçlı ekipmanlar %15,  makinalar %14,   gaz yakan cihazlar %10, elektrikli ekipmanlar %12 civarında standartlara uygun bulunmamıştır. Bakanlığımız, düzenlenmiş ve düzenlenmemiş alanlarda,   sanayi ürünlerinin denetiminde,  haksız rekabetin önlenmesi,  merdiven altı kalitesiz üretimin yaygınlaşmaması , uzak doğudan gelen güvensiz ürünlerin daha iyi denetlenebilmesi için bizlere de yetki verebilir. 

Bakanlığımız , riskli ürünlerin yer aldığı sektör ve ürün gruplarında  bizlere vereceği yetkiyle, numune alınmasını sağlamak, bu numuneleri  Bakanlığın uhdesinde bulunan veya yetki verdiği laboratuvarlara gönderme görevi  ile daha hızlı bir mekanizmanın işlemesini sağlayabilir.”

Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik de, bu haftanın tüm ülke genelinde etkin bir şekilde kutlanması gerektiğine dikkat çekerek, “Bakanlığımız kimsenin gözünün yaşına bakmadan, haklının ve doğrunun yanında, yanlışın karşısında olacaktır. Vatandaşımız, kullandığı aletlerin denetleyicisinin bakanlığımız olduğunu bilmelidir.” dedi. Çelik ayrıca, hatalı üretici cezalandırılırken, 5 yıl boyunca doğru ve güvenli ürün üreticilerinin de tespit edilerek ödüllendirilmesini önerdi.

Müsteşar Veysel Yayan ise, sanayi ürünlerinin denetimini 10 ayrı kamu kuruluşunun gerçekleştirdiğini, toplam denetimlerin ise yüzde 70’ini kendi bakanlık personelinin yaptığına dikkat çekti. Yayan, özellikle uzakdoğudan gelen mallarda ciddi ihlallerin olduğunu vurguladı ve insan ve çevre sağlığına yarattığı riskin yanısıra yerli sanayiciye karşı büyük bir haksız rekabet oluştuğunu ifade ederek bunu izin vermeyeceklerini belirtti. Yerli üreticilere de mesaj veren Yayan, “Geçmişte Japonya, şimdi ise Çin ve diğer uzak doğu ülkelerinin düştüğü duruma düşmemeli,Türk malı imajının dünyanın her tarafında kabul edilebilir hale gelmesi için çaba göstermeliyiz” dedi.

 Genel Müdür Uğur Büyükhatipoğlu ise Türkiye çapında 716 personel ile piyasa denetim ve gözetim görevini etkin bir biçimde yapmaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Vatandaşımızın hem can ve mal güvenliğini korumak, hem de haksız rekabeti önlemek için bu denetimlerimizi daha da geliştirerek sürdüreceğiz” diye konuştu.

PLT_9773 PLT_9854 PLT_9933
PLT_9959 PLT_9990 kopya  PLT_9813