Özdebir, “Nükleer Sektörde Kalite Yönetim Sistemi Semineri’nde konuştu

    29 Ocak 2018

Özdebir, “Nükleer Sektörde Kalite Yönetim Sistemi Semineri’nde konuştu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde düzenlenen seminere Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, ATB Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz, Japonya Büyükelçiliği Ekonomik İlişkiler Müsteşarı Taich Noda ve Japon nükleer kuruluşlarının temsilcileri ile projede yer alan Türk ve Japon firmalar katıldı.

Seminerin açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ASO koordinatörlüğünde kurulması planlanan İleri Teknoloji ve Nükleer Eğitim Merkezi Projesi kapsamında dünyadaki iyi uygulama örneklerini titiz bir şekilde incelediklerini ve sektörde öncü birçok ülkede ilgili merkezlere ziyaretler gerçekleştirdiklerini kaydetti. Özdebir, “Stratejimiz, mevcut yerli sanayi altyapısını nükleer sektör için verimli kılmak ve mükerrer yatırımları önlemek, benzer faaliyet yürüten firmaların ortak çalışmaları ile sinerji yaratmak olacaktır. Böylelikle Türk sanayisi nükleer sektörde rekabet gücü kazanacak ve yakın çevremizde planlanan nükleer santral projelerinde de uluslararası avantaj kazanacaktır. Hedefimiz Türkiye’de kurulması planlanan nükleer santral projelerinin ve bu projelerin altyapılarının mümkün olduğunca yerelleştirilmesidir. Nükleer endüstriye özel malzeme ve imalat teknolojilerinin kümelenme birlikteliği üyelerince geliştirilmesi ile teknoloji edinimi, tasarım ve imalat kabiliyeti kazanımı sağlanacaktır. Ülkemizde oluşturulacak bu tecrübe, uzun vadede dünyadaki diğer nükleer santral projelerinde de Türk sanayisinin tedarikçi olmasına zemin hazırlayacaktır” ifadelerini kullandı. 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz ise nükleer teknolojinin her geçen gün geliştirilmeye muhtaç, sonu olmayan bir teknoloji olduğunu ve bu kapsamda günümüzde 31 ülkedeki 450 adet nükleer reaktörün dünyanın elektrik enerjisi talebinin yüzde 11’ini karşıladığını ifade etti. 15 ülkede 60 reaktörün de halen inşaat aşamasında olduğunu belirten Yavuz, “Başta Çin, Rusya ve Hindistan olmak üzere pek çok ülke önümüzdeki 15 yıllık süreçte nükleer kapasiteyi artırmayı planlamaktadır. Biz ülke olarak bu konuda geç kaldık. Ülkemizde nükleer santral kurulmasına yönelik ilk çalışmalar 1960’lı yıllarda başladı. Ancak birçok nedenle nükleer santral inşasına yönelik ihale girişimlerinden sonuç alınamamıştır. Ama kaybettiğimiz zamanı telafi etmekte kararlıyız” diye konuştu.        

Açılış konuşmalarının ardından Türk firmalarının Sinop ve diğer nükleer santral projelerinde kullanılan ürün standartları, tedarikçilerde aranan özellikler ve nükleer sektörde bütünleşik kalite yönetimi konusunda alanında Japon uzmanlar bilgilendirmelerde bulundu.

1 _END4792 _END4991