ÖZDEBİR, İRAN SANAYİ, MADEN VE TİCARET BAKANI NİMETZADE İLE BİR ARAYA GELDİ - Ankara Sanayi Odası

ÖZDEBİR, İRAN SANAYİ, MADEN VE TİCARET BAKANI NİMETZADE İLE BİR ARAYA GELDİ

    2 Ekim 2015

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade başkanlığında ki heyetTürkiye ve İran arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesi, yeni fırsatlar yaratılması ve mevcut olan işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Ankaralı sanayicilerle bir araya geldi.
 
 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade, İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı ve İran Ticareti Geliştirme Merkezi BaşkanıValiollahAfkhamiRad, İran İslam Cumhuriyeti Ankara BüyükelçisiAli Rıza Bikdelive ASO üyesi sanayiciler katıldı.
 
 
Toplanın açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, İran’ın üzerindeki yaptırımlar kalktıkça iki ülke arasındaki ticaret hacminin artarak devam edeceğini belirtti. Türk İş adamlarının İran’daki yatırımlarının 1 milyar dolara ulaştığını kaydeden Özdebir; “İran üzerindeki uluslararası yaptırımlar kalktıkça bu ticaretimizin daha da gelişeceğine inanıyorum. Uzun süren dostluğumuzla beraber ticaretimizi de birlikte geliştirmemiz lazım. İki ülkenin ticaret hacmini 30 milyara ulaştırmak gibi hedefleri var. Ama son yıllarda ticaret hacmimiz de biraz gerileme var. Bu iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesi Ortadoğu’da ki barışın gelişmesine yapılacak en büyük katkılardan bir tanesidir. Bu anlamda her iki ülkenin de iş adamlarının yalnız kendi ülkelerinde değil karşılıklı yatırımları da desteklemesi ve teşvik vermesi gerekir” diye konuştu.
Her iki ülkenin de ortak bir özelliği olduğuna dikkat çeken Özdebir; “Bölge geçiş ülkesi. Başka ülkelere ulaşmak için Türkiye’yi ve İran’ın yollarını hem başka dünya ülkeleri hem de biz kullanmak durumundayız” dedi.
 

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ise Türkiye ve İran’ın 2016 yılı için belirledikleri 30 milyar dolarlık dış ticaret hacmi hedefi için ciddi bir planlama yapılması gerektiğini belirterek, “Bizim görevimiz, özel sektör yatırımlarının önündeki engelleri kaldırmak” dedi.Nimetzade, iki ülke halklarının ilişkilerinin stratejik olduğuna işaret ederek, “Yaptırım koşullarına ve kısıtlamalara rağmen yanımızda olmasından dolayı Türkiye’ye teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Türkiye ve İran’ın 2016 yılı için hedeflenen 30 milyar dolarlık dış ticaret hacmi için ciddi bir planlama yapması gerektiğinin altını çizen Nimetzade, “Bizim görevimiz, özel sektör yatırımlarının önündeki engelleri kaldırmak” ifadesini kullandı. İki ülke arasında aktif bankacılık ilişkisi bulunmadığını anlatan Nimetzade, İran tarafı olarak bu konuda herhangi bir kısıtlamalarının bulunmadığını kaydetti.
 
 
Konuşmalardan sonra Bakan Nimetzade ve ASO üyesi sanayicilerin İran ve ticari ilişkilerde yaşanan sorunları, beklentileri ve potansiyel iş imkanlarıhakkında sorularını yanıtladı.