Özdebir: Enflasyonla Mücadele Programını Destekliyoruz - Ankara Sanayi OdasıÖzdebir: Enflasyonla Mücadele Programını Destekliyoruz

    9 Ekim 2018

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankaralı sanayiciler olarak “Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı”nı desteklediklerini açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan programın önemli unsurlar içerdiğini belirten Özdebir, “Toplumun tüm kesimlerinin desteğiyle bu programın başarıya ulaşacağına inanıyorum” dedi.

Özdebir, “’Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’ sayesinde geniş kapsamlı bir dayanışma ile ülkemizin bu sorunun da üstesinden geleceğinden hiçbir şüphemiz yoktur. Tüm kurum ve kuruluşların konsensus içeresinde ‘enflasyonla mücadeleye destek vermeye devam edeceğiz’ güçlü ifadesi, enflasyonla mücadelede başarıyı getirecektir. Kurda son günlerde volatilitenin azalması enflasyonda etkin mücadeleyi kolaylaştıracaktır “ diye konuştu.

KDV iadelerinin yılsonuna kadar sonuçlandırılmasının sanayici açısından önemli bir gelişme olduğuna da dikkat çeken Özdebir, “Yapılan bu politika uygulamalarına kayıtsız kalmayıp bizler de sanayiciler olarak ekonomimizin düzlüğe çıkması için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Yaşanan enflasyonun büyük oranda maliyetten kaynaklı olduğu göz önüne alındığında yıl sonuna kadar doğal gaz ve elektriğe zam yapılmayacak olması ve birçok üründe kurum ve kuruluşların indirime gideceğiz sözü, enflasyonda önemli düşüşler yaşanmasını sağlayacaktır” dedi.

Enflasyonla mücadelede popülist politikalardan uzak, üretime dayalı ekonomi ile geçici değil kalıcı çözümler ve politikalar ortaya konulması gerektiğini de vurgulayan Özdebir, “Enflasyonun yükselmesi çok kolaydır ancak düşüş sürecinin gecikmeli olacağı unutulmamalıdır. Enflasyon trendinin gelecek dönemlerde aşağı yönlü   hareketi makro ekonomide dengelenmeyi hızlandıracaktır. Özellikle enflasyonun çözümü noktasında hane halkı odaklı olunması, yani enflasyonun düşeceğine kamu otoritesinin vatandaşları inandırması gerekir. Bu gerçekleştiğinde enflasyonda başarı şansı daha da artacaktır. Piyasa kuralları çerçevesinde hareket edilmesi ve olumlu haber akışı ile birlikte sadece enflasyonda değil bütün makroekonomik değişkenlerin dengelenme ve düzelme sürecinin daha da hızlanacağı kanaatini taşıyorum” diye konuştu.