Özdebir: Ekonominin sağlamlığı 15 Temmuz’da kanıtlandı

    14 Temmuz 2017

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, 15 Temmuz’un yıldönümü nedeniyle Anadolu Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu. AA muhabiri Erdal Çelikel’in Özdebir’le ilgili haberi şöyle:

ASO Başkanı Özdebir: “Türkiye ekonomisinin dinamiklerinin sağlamlığı 15 Temmuz sonrasında bir kez daha test edilmiştir. Ekonomik aktörler bu süreçte başarılı bir sınav vermiştir”
ANKARA (AA) – İş dünyası, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Türkiye ekonomisinin sağlamlığının kanıtlandığını belirtti.
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk halkının bir grup hainin gerçekleştirdiği darbe girişimini etkisiz hale getiren kahramanlığının tarihe geçtiğini söyledi.
Darbe girişiminde başarılı olamayanların Türkiye’yi ekonomik bir kıskaca almaya çalıştıklarını ancak bu beklentilerinin kursaklarında kaldığını belirten Özdebir, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye’nin notunu acele bir kararla aşağı çektiklerini hatırlattı.
15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananlara rağmen Türkiye ekonomisinin geçen yıl yüzde 2,9 büyüdüğüne dikkati çeken Özdebir, şöyle devam etti:
“Geçen sene ülkemiz üzerinde oynanan kirli oyunlar ve tezgahlar düşünüldüğünde bu oran, rakamsal değerinin ötesinde bir anlam ifade etmektedir. Uluslararası finans kuruluşları dahi ekonomik olarak Türkiye’nin bu süreçten hızlı bir şekilde çıkmasını takdir etmek zorunda kalmışlardır.
2016’nın son çeyreğindeki yüzde 3,5’lik büyüme de 3. çeyrekteki daralmadan sonra Türkiye’nin nasıl hızlı bir şekilde toparlanma sürecine girdiğinin en net göstergesidir.”
Özdebir, ekonomide yaşanan hızlı yükselişte ekonomi yönetimi ve bu alandaki tüm aktörlerin tek yürek olmasının büyük etkisinin bulunduğunu dile getirdi.
Sanayiciler olarak 15 Temmuz sonrasında üretimden vazgeçmediklerini vurgulayan Özdebir, ekim ayından itibaren imalat sanayisinin darbe girişiminin yıkıcı etkilerinden sıyrıldığını bildirdi. Bu gelişmenin çok büyük bir başarı olduğunu belirten Özdebir, “Türkiye ekonomisinin dinamiklerinin sağlamlığı 15 Temmuz sonrasında bir kez daha test edilmiştir.
Ekonomik aktörler bu süreçte başarılı bir sınav vermiştir.” diye konuştu.
ASO olarak hainlerin devletin içinden temizlenmesinin yanı sıra iş dünyasından da temizlenmesi için büyük çaba gösterdiklerini anlatan Özdebir, bu konudaki çabalarını sürdüreceklerini kaydetti.