Özdebir, Asgari Ücret Artışını Olumlu Karşıladı ve Asgari Ücret Desteği için Erdoğan’a Teşekkür Etti

    25 Aralık 2018

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, yüzde 26,05 artışla net 2020 Lira’ya yükseltilen asgari ücret rakamını olumlu karşıladı. Özdebir, 2019 yılında asgari ücret desteğinin 12 ay olarak devam edeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür etti.

ASO Başkanı Özdebir, “Tüketici enflasyonun yüzde 21 seviyesinde olduğu düşünüldüğünde asgari ücrete 5 puanlık refah payı eklenmiştir. Asgari ücretle çalışanlara hayırlı olsun” dedi.  Dar gelirlilerin ücretlerine yapılan artışların doğrudan ekonomiye geri döneceğine de dikkat çeken Özdebir, “İşçilerimiz bu artışı haketmiştir.  Onların refah seviyelerini artırmak hem devletimizin, hem de işverenlerimizin görevidir. Daha mutlu çalışanlarımızla daha huzurlu bir iş hayatı ve daha verimli bir ülke olacağımıza inanıyorum” diye konuştu. Kararın, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda oy birliği ile alınmış olmasını da önemli bulan Özdebir, “Devlet, işçi ve işveren ortak bir karara imza atmıştır. Uzlaşma kültürümüz açısından önemli bir gelişmedir. Umarım önümüzdeki dönemde ülkemizde her alanda tüm kararlarımız uzlaşıyla alınır” diye konuştu.

Özdebir, bugün açıkladığı istihdam destekleri başta olmak üzere, elektrik ve doğalgaz indirimleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da teşekkür etti. Özdebir, “2019 yılında 12 ay devam edecek asgari ücret desteği ve 51 ilde 6 puanlık SGK teşviki ile ilk kez işe alınacakların vergi ve SGK desteklerinin sürdürülecek olması işverenlerimize önümüzdeki yıl da önemli bir katkı sağlayacaktır. Elektrik ve doğalgaz indirimleri de vatandaşın alım gücünü artırarak piyasada beklenen canlanmaya önemli bir destek olacaktır” dedi.