Özdebir, “Ankaralıları, Ankara’ya sahip çıkmaya davet ediyorum”

    31 Ekim 2017

THY’nin Ankara-Paris direkt uçuşlarının ilki Esenboğa’da düzenlenen törenle başladı.

Törene, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir,  Esenboğa Havalimanından Sorumlu Vali Yardımcısı Murat Soylu, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, TAV Esenboğa Genel Müdürü Nuray Demirer katıldı.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir yaptığı konuşmada coğrafyasında yükselen bir değer olan 80 milyonluk bir ülkenin başkentinin, uluslararası bağlantılarda eksiğin olduğunu anımsattı. Söz konusu eksikliğin giderilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirten Özdebir, Ankara’dan direk uçuşların Ankara’nın erişebilirliğini artacağını söyledi.

Ankara’nın ticari ve sosyal hayatının gelişmesi açısından yurt dışına direk uçuşların son derece önemli olduğuna işaret eden Özdebir, aynı zamanda önemli bir teknoloji şehri olan Ankara’nın büyümesinin devam edeceğini ifade etti. Özdebir, Ankara’da 1,5 milyon kayıtlı istihdamın yaklaşık 300 bininin kamu kurumları arasında çalıştığını belirterek, “Ankara iş dünyasının önemli bir hubı olmuş vaziyette. Bu hubın, dünyanın başka hublarıyla birleşmesine bugün şahit oluyoruz. Bu seferlere yeni destinasyonların ekleneceğine inanıyorum. Ankaralılara burada görev düşüyor. Ankaralıların seyahat planlarını yaparken, Ankara’dan uçmaya önem vermeleri lazım ki bu hatlar artarak devam etsin. Ankaralıları, Ankara’ya sahip çıkmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Esenboğa Havalimanından Sorumlu Vali Yardımcısı Murat Soylu ise Ankara’dan direkt uçuşların hayırlı olması dileğinde bulunarak, “Direkt uçuşlara başlamaktan daha önemlisi, sürdürebilmek, katkı sunabilmek.” dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da  Ankara‘dan direkt yurt dışına uçuşlara ihtiyaç olduğunu belirterek, bunu 11 aydır her gittikleri yerde dillendirdiklerini ve yetkililere konuyu ilettiklerini bildirdi. Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan‘ın konuya sahip çıktığını anlatan Baran, daha sonra  THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı ile temasa geçtiklerini ve yapılan toplantıların ardından bugün  Berlin,  Frankfurt,  Viyana ve  Paris‘e direkt uçuşların başladığını kaydetti.

Baran,  Ankara‘dan yurt dışına uçuşların kendileri için çok önemli olduğunun altını çizerek, “Çünkü 3 saatte gidebileceğimiz bir yere 10 saatlik zaman harcıyoruz. Ankaralı sanayicinin, tüccarın, bürokratın zamanı çok kıymetli. Bu anlamda bugün bizim için çok önemli. Hayırlı olsun.” diye konuştu.

“Ankara-Paris seferleri haftada karşılıklı iki kez olacak”

TAV Esenboğa Havalimanı İşletmesi Genel Müdürü Nuray Demirer de  Ankara‘dan direkt uçuşların artmasını isteyerek,  Türkiye‘nin başkentinin, dünyanın bütün başkentleriyle bağlanması için hedeflerinin bulunduğunu, Esenboğa Havalimanı’nın da buna müsait olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Ankara-Paris uçuşu dolayısıyla pasta kesildi, kabin ekibine çiçek verildi. Daha sonra 151 yolcuyu taşıyan uçak, pistten ayrıldı.