Özdebir: ABD Akıl Tutulması İçinde

    2 Ağustos 2018

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, ABD’nin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik yaptırım kararına ilişkin, “Bu karar asla kabul edilemez. ABD akıl tutulması içinde” dedi.

Özdebir, Türkiye ile ABD’nin tarihsel müttefiklik ve dostluk ilişkisine yakışmayacak bu kararın sonuçlarının ağır olacağını vurgulayarak, “Bu haksız ve yanlış karar, Türkiye-ABD ilişkilerinde uzun bir süredir devam eden gerilimi çözümsüz bir noktaya taşıyacaktır. Güçler ayrılığı ve yargı bağımsızlığını savunduğunu iddia eden ABD, kendi yargısına nasıl saygı duyulmasını bekliyorsa, aynı saygıyı Türk yargısına da göstermek zorundadır. Güçler ayrılığı ve yargı bağımsızlığının demokrasinin en temel ilkesi olduğu artık tüm dünya tarafından kabul edilmişken ABD’nin Türkiye aleyhine almış olduğu bu karar komiktir” diye konuştu.

ABD’nin bu haksız ve yanlış kararından bir an önce vazgeçmesi gerektiğini de ifade eden Özdebir, “Biz devletimiz ve iki bakanımızın arkasındayız. ABD bir an önce bu tutumundan vazgeçmeli ve sağduyu içinde iki ülke ilişkilerinin tekrar normale dönmesi için adım atmalıdır. İki ülke arasındaki ilişkilerin ancak diyalogla çözüleceğini görmelidir” dedi.

Özdebir, Kıbrıs Barış Harekatı sonrası ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı ambargonun savunma sanayimizin yerlileşmesine önemli bir katkı yaptığını da hatırlatarak, “ABD bu tehtidlerin bir işe yaramayacağını görmelidir. Bu yaptırımda ısrar ederlerse karşılarında ABD’den daha bağımsız ve daha güçlü bir Türkiye bulacaklarını bilmelidir. ABD bu kararından vazgeçmezse yeni bir dünya kurulur ve Türkiye o dünyada  yerini alır” dedi.