ÖZDEBİR’E MESLEKİ HİZMET ÖDÜLÜ - Ankara Sanayi Odası

ÖZDEBİR’E MESLEKİ HİZMET ÖDÜLÜ

    1 Şubat 2013

 
Ankara Kavaklıdere Rotary Kulübü tarafından ASO Başkanı Nurettin Özdebir’e 2012-2013 yılı Mesleki Hizmet Ödülü verildi. İş yaşamında mesleki erdem ve işyerinde üstün ahlaki değerler oluşturma yolunda göstermiş olduğu üstün çabalarından dolayı ödüle layık görülen Özdebir’e ödülü, Kavaklıdere Rotary Kulübü Başkanı  Fatih Selim Yurdakul, Kulüp Meslek Hizmetleri Komite Başkanı Sait Ulusoy ile  Kulübün kurucularından Necati Oğuz  birlikte verdi.
 
Türkiye Barolar Birliği Konuk Evi Litai Otel’de düzenlenen törende bir konuşma yapan  Ankara Sanayi Odası Başkanı  Nurettin Özdebir,  göreve geldiği günden itibaren önemli bir sorumluluk aldığının bilinciyle hareket ettiğini belirterek,  bu ödülün arkasındaki asıl itici gücün Ankaralı sanayiciler olduğunu söyledi. Özdebir, sanayicilerin son derece  önemli  ve saygı duyulması gereken bir  görev üstlendiklerini belirterek, ‘‘Çünkü tüm sanayicilerimiz   bu ülke için üretim yapıyor insanlarımıza   istihdam yaratıyor. Bunun için ASO Başkanı olarak, Ankara’nın ekonomik ve sosyal gelişmesine katkılarından dolayı tüm sanayicilerimize teşekkür ediyorum’’ dedi.
 
Özdebir sözlerine şöyle devam etti; ‘‘Ankara,  orta üstü ve yüksek teknolojide  Türkiye’de  en çok işletmenin bulunduğu, en çok istihdamın yapıldığı, en çok ücretin ödendiği ve en çok üretimin yapıldığı bir üs haline geldi. Bunu biz Ankara da yaşadığımız için fark etmiyoruz. Bunun en son somut örneği Ekonomi Bakanlığının yaptığı çalışmada ortaya çıkmaktadır. Türkiye ihracatının ton fiyatı 1600, Ankara’nın ise 23 bin dolar seviyelerindedir. Ankara’yı  Manisa, Kocaeli, Bursa ve İstanbul takip ediyor. Ankara sanayileşme ve teknoloji üretiminde diğer illere göre farklı bir konumdadır. Bunda Türkiye’nin en saygın üniversiteleri ve teknoparklarının Ankara’da olmasının da çok büyük etkisi var. Ankara’nın savunma sanayinin merkezi olması ilimizin   kalite, yönetim ve üretim anlayışını değiştirdi. Bu özellikler Ankara’yı çok farklı bir konuma taşıyor.”
 
Bugün ülkemizde en çok tartışılan konulardan bir tanesinin de orta gelir tuzağı olduğuna dikkat çeken Özdebir, “ Orta gelir tuzağına yakalanmamamız için, sanayide ve ileri teknolojide hızla yükselmemiz lazım. Bu anlamda bakıldığında da orta gelir tuzağına düşmeyi atlatmış birkaç ilimizden bir tanesi de Ankara’dır. “ diye konuştu.