OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) ev sahipliğinde düzenlenen “Savunma ve Havac - Ankara Sanayi Odası

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) ev sahipliğinde düzenlenen “Savunma ve Havac

    6 Mart 2013

 
 
ATO Congresium Merkezi’nde gerçekleşen konferansa Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, OSSA Başkanı Mithat Ertuğ katıldı.
 
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, “Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri”nde yaptığı konuşmada, Ankara’da bu tarz çalışmalar olmasının tesadüf olmadığını belirterek, Ankara’nın savunma sanayi ile 1900’lü yılların başından bu yana tanışık olduğunu, kurtuluş savaşı mühimmatlarının burada üretildiğini ifade etti.
 
Özdebir, Ankara’nın, şehrin içinde bulunan 8 organize sanayi bölgesiyle çevreyle barışık, gelişmeye açık bir yapı sergilediğini kaydetti. Ankara’nın havacılık alanına da yabancı olmadığını belirten Özdebir, Türkiye’nin ilk uçak fabrikalarının da Ankara’da kurulduğunu söyledi.

Özdebir, Ankara’nın bugünkü imkan ve kabiliyetleri ile savunma sanayinin burada olmasını hak eden bir il olduğunu kaydederek, şehrin bu konudaki potansiyelini de her geçen gün artırdığını dile getirdi. Ankara’nın Türkiye’nin en rekabetçi ili seçildiğini de anımsatan Özdebir, bu rekabetçiliğin sadece ekonomik yapı ve üniversitelerle sağlanmadığını, geleceğe yönelik potansiyelin de bunda etkili olduğunu belirtti. Özdebir, Ankara’nın en yenilikçi ve yüksek teknolojili yatırımların da merkezi olduğuna dikkati çekerek, “Ankara’da 6 tane müthiş teknopark, 16 üniversite bulunuyor. Teknolojik firmaların sayısı da her geçen gün artıyor” dedi. Ankara’nın yazılım alanında da çok başarılı işlere imza attığını vurgulayan Özdebir, şehirdeki teknoparkların dünyada bir elin parmaklarını geçmeyecek çalışmaları başarabildiğini ve kendisinin de bundan gurur duyduğunu ifade etti.


Özdebir, bütün bu çalışmaların Ankara’nın sanayisini ve savunma sanayini destekleyen itici güçler olduğunu vurguladı. Şehrin, makine imalatı, taşıt araçları, traktör, beyaz eşya, ofis mobilyaları gibi birçok alanda lider olduğunun da altını çizen Özdebir, “Ankara, şehrin içinde bulunan 8 organize sanayi bölgesiyle çevreyle barışık, gelişmeye açık bir yapı sergiliyor” dedi.