Namibya Walvis Bay Sanayi Parkı Projesi - Ankara Sanayi Odası

Namibya Walvis Bay Sanayi Parkı Projesi

    21 Şubat 2014

Tarih: 21.02.2014
İşareti: 05/5000-668
 
 
Sayın Üyemiz,
 
T.C. Ekonomi Bakanlığı Yurtdışı Yatırım Daire Başkanlığı’ndan alınan bir yazıda,“Basına yansıyan haberlerde, liman şehri Walvis Bay’da 400 hektarlık bir alan üzerine 22 milyar Namibya Doları (yaklaşık 2 milyar ABD Doları) tutarında bir yatırımla, bir sanayi bölgesinin inşa edilmesinin  öngörüldüğü bildirilmektedir.
 
NDC (Namibya Kalkınma Kuruluşu) CEO’su Koos Stanford’un açıklamalarına yer veren haberlerde, söz konusu projenin çelik, inşaat, ilaç, tuz, enerji,  mineral zenginleştirme, biyoyakıt ve tarımsal işleme gibi alanların gelişmesini sağlayacağı, projenin işçi konutları, bir ticari park ve bir rekreasyon alanını da içereceği ve planlama çalışmalarının yapılarak 2015 yılında inşaatın başlamasının öngörüldüğü kaydedilmektedir.
 
Haberlerde, projenin hükümetin önderliğinde, ‘Growth at Home’ stratejisi çerçevesinde ve özel sektör ortaklığı ile geliştirileceği ve bu kapsamda hükümetin Almanya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Çin, Hindistan, Güney Kore ve Endonezya gibi ülkelerle yatırım ortaklığına dair görüşmeler gerçekleştirmekte olduğu belirtilmektedir.”
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası