Moskova Belediyesi Sınırlarının Genişletilmesi Hk. - Ankara Sanayi Odası

Moskova Belediyesi Sınırlarının Genişletilmesi Hk.

    27 Mart 2012

Tarihi : 27.03.2012
İşareti : 05/5000-1115
 
İrtibat : dim@aso.org.tr 
 
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Moskova’nın trafik ve konut sorunlarına çözüm olması amacıyla, Moskova Belediyesi’nin sınırlarınının genişletilmesi için gereken kanun değişikliği teklifinin Moskova Belediyesi ve Moskova Bölgesel Hükümeti tarafından Duma’ya sevk edildiği ve söz konusu kanun değişikliğinin 2012 yılı Ocak ayı itibariyle onaylandığı belirtilmektedir.
 
Bu çerçevede Moskova Büyükelçiliği’nin, Moskova Belediyesi Dış Ekonomik İlişkiler Dairesi Başkan Yardımcısı Vladimir Lebedev ile yaptığı görüşmede Lebedev’in yeni bölge’nin geliştirilmesi için bir şehircilik projesi yarışması açtıklarını, söz konusu yarışmanın yakın zamanda sonuçlanacağını ve Türk İnşaat Firmalarının da “Mega Şehir Planı” projelerini görmeyi arzu ettiklerini bildirmektedir.
Vladamir Lebedev, Türk inşaat firmalarının yeterli tecrübe ve birikime sahip olduklarını; bu bağlamda sadece Rusya Federasyonu’nda yerleşik firmaları değil, Türkiye’de yerleşik büyük firmaların da söz konusu projelerde yer almasını istediklerini belirtmektedir. Bu kapsamda belirlenecek 6-7 şirketin önümüzdeki Eylül ayı ortasında veya Ekim ayında Moskova’da bir yapı fuarı düzenlemek suretiyle kendilerini tanıtabilecekleri ifade edilmektedir.
Rus tarafının bahsekonu projeler için ilgili kuruluşlarca belirlenerek şirketler listesinin kendilerine iletilmesini talep ettiği ve bu projelerin Türk şirketlerine verilmesine olumlu yaklaşacağı belirtilmektedir.
 
Bu doğrultuda, Türkiye’deki ilgili sektör temsilcilerinden oluşturulacak bir heyetin, Moskova’ya bir ziyarette bulunması ve Rusya Federesyonu’nda yerleşik belli başlı şirketlerle birlikte, Moskova Belediyesi ile görüşmelerde bulunması hususundaki görüşlerin en geç 30 Mart 2012 tarihine kadar Odamız Araştırma ve Yönlendirme Müdürlüğü’ne (Tel:0 312 417 12 00/ dahili:1209, Fax: 0 312 417 52 05, e-posta: dim@aso.org.tr) iletilmesini bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası