Moğolistan’ın Enerji Sektörü - Ankara Sanayi Odası

Moğolistan’ın Enerji Sektörü

    26 Nisan 2012

Tarihi  : 26.04.2012
İşareti : 05/5000-1459
İrtibat : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, 15-16 Mayıs 2012  tarihleri arasında, Moğolistan  Maden Kaynakları ve Enerji Bakanlığı tarafından, Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da “Moğolistan’ın Enerji Sektörü-2012: Sürdürülebilir Enerji- Yatırım Teknoloji” konulu uluslararası bir konferans düzenleneceği bildirilmektedir. Konferans ile ilgili detaylı bilginin www.energy.gov.mn internet adresinde yer aldığı ifade edilmektedir.
 
En önemli ekonomik faaliyeti madencilik olan Moğolistan’da söz konusu alanda önemli gelişmeler kaydedilmekte ve bu gelişmeler neticesinde Moğolistan, jeolojik aramalar için yapılan harcamalar bazında dünyadaki ilk 10 ülke arasına girerek sınai çıktısının %65’i ile ihracatının %75’ini bu sektör üzerinden gerçekleştirmektedir.
 
162.3 milyar tona tekabül eden kömür rezervleri ile dünyada ilk 10 ülke arasında yer alan Moğolistan, bakır rezervi bakımından ise Asya’da birinci sırada, dünyada yine ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. 80 çeşit maden rezervinin bulunduğu ülkede en fazla çıkarılan madenler bakır, altın ve fluroit olmakta birlikte uranyum, kömür, tungsten molibden, fosfor ve çinko çıkarılan diğer madenler arasında yer almaktadır.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası