Mısır’da Yatırım Hk. - Ankara Sanayi Odası

Mısır’da Yatırım Hk.

    4 Haziran 2012

Tarihi  : 04.06.2012
İşareti : 05/5000-1876
İrtibat : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Mısır çelik piyasasındaki potansiyel yatırım imkanlarına ilişkin Kahire Ticaret Müşavirliğimizden elde edilen ve aşağıda sunulan bilgilere yer verilmektedir:
 
– Mısır’da 2008 yılında başlayan ekonomik krizden etkilenen sektörlerin başında metalurji gelmektedir. Yerli demir-çelik firmaları bu süreçte olumsuz etkilenirken, Türk firmaları fiyat dalgalanmalarından yararlanmaktadır.
 
– Mısır’da fazla kapasiteye sahip olan elektrik ark ocaklı demir çelik firmaları için önemli bir potansiyel bulunmakta ve çelik sektöründe, El Ezz Steel Bars ve Ezz El Dhaklia firmaları monopol oluşturmaktadır.
 
– Çelik sektöründe faaliyet gösteren birtakım firmalar, satın alma veya birleşme için büyük potansiyel taşımakta olup, kütükten inşaat demir üretiminde başı çeken firmaların yaşadıkları bir takım sorunlar nedeniyle bunların satın alınması ve kapasitelerin arttırılması yoluna gidilebilir. Bu kapsamda, Ezz Steel firması da göz önünde tutulmalıdır.
 
– Ülkemiz firmaları ayrıca, yılda yarım milyon ton sıvı çelik kapasitesine sahip firmaları satın alabilir ya da yıllık 2 milyon ton kapasiteli yeni bir fabrika ruhsatına sahip olabilir.
 
– Mısır’da demir–çelik yatırımı yapılmasının nedenleri, düşük enerji fiyatları, iç talep yüksekliği, Sudan ve Libya gibi komşu ülkelere ihracat olanağıdır.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası