MALİYE BAKANI AĞBAL ASO BAŞKANI ÖZDEBİR’LE SAVUNMA SANAYİİ FİRMALARINI ZİYARET ETTİ - Ankara Sanayi Odası

MALİYE BAKANI AĞBAL ASO BAŞKANI ÖZDEBİR’LE SAVUNMA SANAYİİ FİRMALARINI ZİYARET ETTİ

    10 Haziran 2016

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’le birlikte, Ostim ve ASO 1. OSB’de yeralan bazı savunma sanayi firmaları ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ’yi (TUSAŞ) ziyaret etti. İlk olarak OSTİM’deki Elsis firmasını gezerek yetkililerden bilgi alan Ağbal, buradan ayrılırken yaptığı açıklamada, Ankara’nın savunma ve güvenlik sektörü alanlarında gittikçe kendini geliştiren bir merkez haline geldiğini söyledi.

Ağbal,  üretim, yatırım ve ihracatın artması için gayret ettiklerini belirterek, “Bu konuyla ilgili olarak bir yasal çalışma da yaptık. Başbakanlığa bugün veya yarın özellikle reel sektörü ilgilendiren bir yasal düzenleme paketi de gönderiyoruz.” dedi.

Ankara’da söz konusu alanlarda faaliyet gösteren çok sayıda firmanın bulunduğunu dile getiren Ağbal, Ar-Ge ve inovasyon açısından sektörün kritik önemde olduğunu ifade etti.

Ziyaretleri sırasında firma sahiplerinden güzel fikirler çıktığını kaydeden Ağbal, “Maliye Bakanlığı olarak ‘üretim, yatırım ve ihracatın artması, daha fazla Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapılması noktasında ne yapabiliriz’ diye gayret içindeyiz. Bu konuyla ilgili olarak bir yasal çalışma da yaptık. Başbakanlığa, bugün veya yarın özellikle reel sektörü ilgilendiren bir yasal düzenleme paketi de gönderiyoruz.” diye konuştu.

Maliye ve vergi politikalarının her zaman katma değerli üretimi, yatırımı ve ihracatı desteklemesi gerektiğinin altını çizen Ağbal, gerçekleştirdikleri ziyaretlerin bu anlamda kendilerine yeni bakış açıları kazandırdığını vurguladı.

Ağbal, daha sonra ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın’la birlikte ASO 1. OSB’de bulunan Bozankaya ve Küçükpazarlı Havacılık firmalarını ziyaret etti. Küçükpazarlı firmasının iki tesisinde incelemede bulun Ağbal çeşitli uçaklara parca üreten firmadan çok etkilendiğini ifade etti. Ağbal daha sonra elektrikli otobüs ve tramvay üreten Bozonkaya firmasında araçların kokpitinde oturarak bilgi aldı. Bakan Ağbal daha sonra Kazan’a geçerek, TUSAŞ’ın tesisini gezdi firmayla ilgili brifing aldı.

BOZANKAYA 1  BOZANKAYA 2  BOZANKAYA 3 
  ELSİS   KÜÇÜKPAZARLI HAVACILIK  3   KÜÇÜKPAZARLI HAVACILIK 2
  KÜÇÜKPAZARLI HAVACILIK   TAİ  
Haberle İlgili Tüm Görsellere Ulaşmak İçin Tıklayınız…