MACARİSTAN’DAN İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI:
“SADECE SATMAK DEĞİL GÜÇBİRLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ”

    18 Ekim 2017

Ankara Sanayi Odası ile Macaristan Büyükelçiliği işbirliği ile düzenlenen “Macaristan Tanıtım Günü” etkinliği gerçekleşti.

Ankara Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve çok sayıda ASO üyesi sanayiciler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ASO Nurettin Özdebir, Macaristan’ın yabancı yatırımcılar için birçok fırsatlar sunduğunu belirterek, “Bunların içinde en önemlileri çok iyi bir mesleki eğitim altyapısı, eğitilmiş nüfusu var, insanların becerileri yüksek, iş yapabilmek için de son derece avantajlı bir ülke.” dedi.

Özdebir, İki ülke arasında tarihi ve kültürel bağlar olduğunu ve Macaristan’ın, Avrupa pazarının merkezinde yer aldığını söyledi. Özdebir, Macaristan’ın son 25 yılda 85-90 milyar avroluk yabancı yatırım çektiğine işaret ederek, ülkenin milli gelirinin çok büyük bir kısmının Macaristan’daki yabancı şirketlerin ihracatından kaynaklandığını kaydetti. Macaristan’ın birçok anlamda fırsatlar barındıran bir ülke olduğunu belirten Özdebir, “Bunların içinde en önemlileri çok iyi bir mesleki eğitim altyapısı, eğitilmiş nüfusu var, insanların becerileri yüksek, iş yapabilmek için de son derece avantajlı bir ülke.” diye konuştu. 

Yatırımcılara yönelik Macaristan’daki vergi avantajlarına da değinen Özdebir, Türkiye’de yüzde 22’ye yükseltilen kurumlar vergisinin, Macaristan’da yüzde 9 olarak uygulandığının altını çizdi. Bunun Macaristan’da, devletin firmaların para kazanmalarını ve sermaye biriktirmelerini desteklediği şeklinde yorumlanabileceğini anlatan Özdebir, “Ayrıca bizde yüzde 50’lere varan istihdam üzerindeki yükler, orada şu anda yüzde 22 civarında.” ifadesini kullandı.  Özdebir, “ ASO Başkanı niçin  Macaristan’a yatırım yapın çağrısında bulunuyor diyen olabilir ama  Türkiye artık kabuğunu kırmış bir ülke. Açılım yapmak, başka pazarlara ulaşmak için bunları da yapmamız lazım. Dünyanın sanayi devi Almanya dünyanın birçok ülkesinde üretim yapıyor” dedi.

Özdebir, Türkiye ile Macaristan arasındaki ticari ilişkiler hakkında da konuşarak, ağustos ayı itibarıyla Türkiye’nin Macaristan’a 700 milyon avroluk mal sattığını ve bu ülkeden 1 milyar 700 milyon avroluk mal aldığını söyledi.

Dış ticaret hacminin karşılıklı olarak artırılmasının önemine işaret eden Özdebir, “Cari açıktaki dengeyi kapatacak şekilde iş adamlarımızın Macaristan’a biraz daha odaklanmaları lazım.” değerlendirmesinde bulundu. Özdebir, Macaristan’ın oldukça büyük tarım arazilerine sahip olduğuna da dikkati çekerek, ülke topraklarının yüzde 68’inde yüksek kalitede tarım yapılabildiğini sözlerine ekledi.

–  Büyükelçi Kiss’den vize değerlendirmesi

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss de Türk yatırımcılarının Macaristan’da kendilerini iyi hissedeceklerini belirtti.

Yatırımın en önemli unsurunun güven olduğunu vurgulayan Kiss, iki ülkenin birlikte iyi ve verimli bir şekilde çalışmaları için iyi bir temel oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Kiss, Türkiye ve Macaristan arasında siyasi düşünce farklılıklarının olmadığına işaret ederek, “Macaristan geçtiğimiz 3 yıl süresince her platformda Türkiye’nin Avrupa Birliğine (AB) katılım sürecini net ve açık şekilde desteklemiştir. Türkiye ve AB arasındaki vize konusu yakışıksız. Ekonomik hayatta anlaşmaların geçerli kılınabilmesi için vize bir engel olamaz.” dedi. 

Ankara’da kendisi ve ailesinin sevgiyle karşılandığını anlatan Kiss, aynı derecede sevgi ve ilgiyi Macaristan’da da göstereceklerini dile getirdi.

Kiss, iki hafta önce Kayseri Büyükşehir Belediyesinden bir heyete Budapeşte’de eşlik ettiğini kaydederek, Kayseri’de oluşturulması planlanan 5,5 milyon metrekarelik tarım bölgesinde gerçekleştirilecek yatırımlar için gerekli teknolojiler hakkında heyete bilgi verdiklerini söyledi.

Türkiye’ye sadece bir şeyler satmak değil aynı zamanda bir şeyler de satın almak istediklerinin altını çizen Kiss, “Sadece bizden satın almanızı istemiyoruz. İşbirliği yaparak, çalışarak ortak değerler yaratarak güçlü iş imkanları yaratmak istiyoruz.” diye konuştu. 

Açılış konuşmalarından sonra Macaristan Ulusal Ticaret Ajansı Genel Müdürü Galip Yılmaz, Macar Eximbank Türkiye Direktörü Arda Tugay ve Macaristan Ticaret Ataşesi Roland Kıss,  Macaristan da ki yatırım imkanları hakkında sunum gerçekleştirdi.

PLT_0076 PLT_0164
PLT_0291 PLT_0326