Liman Projeleri - Ankara Sanayi Odası

Liman Projeleri

    13 Haziran 2014

Tarih: 13.06.2014  
İşareti: 05/5000-2007
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, T.C. Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atfen;  Türkmenistan’ın Türkmenbaşı Limanı’nın yenilenmesi projesi ve Kazakistan’ın Aktau Limanı Özel Ekonomik Bölgesinde inşa edilmesi öngörülen petrol ürünleri, likit ve yoğunlaştırılmış gazlarla ilgili teknik donanım üretimi tesisi hakkında Aşkabat Büyükelçiliğimizden ve Aktau Başkonsolosluğumuzdan bildirilen hususlar iletilmektedir.
 
Türkmenistan Deniz ve Derya Yollan Kurumu’na, bir firmamız ile Türkmenbaşı Limanı’nın yenilenmesi hususunda anlaşma imzalama yetkisi verildiği ifade edilmektedir. 2017 yılın Aralık ayında tamamlanması beklenen 1,5 milyar Dolar tutarındaki projenin, 2.500 kişiye iş imkanı sağlayacağı kaydedilmektedir.
 
Aktau Limanı Özel Ekonomik Bölgesinde petrol ürünleri, likit ve yoğunlaştırılmış gazlarla ilgili teknik donanımların üretimi için yeni bir tesisin inşa edileceği, Kazak-İspanyol ortaklığında üretim yapacak tesisle ilgili projenin maliyetinin 534 milyon Avro olarak tahmin edildiği, Kazak Samruk-Kazna Invest (% 49 payla) ve İspanyol Ros Roca Indox Cry Energy Overseas Ltd. (% 51 payla) ortaklığındaki projenin hayata geçirilmesiyle ilgili belgelerin 19 Mayıs 2014 tarihinde Aktau’da imzalandığı belirtilmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
 Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası