Kolombiyadaki Gelişmeler Hakkında - Ankara Sanayi Odası

Kolombiyadaki Gelişmeler Hakkında

Tarih: 02.04.2013 
İşareti: 05/5000-1225
 
Sayın Üyemiz,
 
Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıda Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atfen, Kolombiya basınında ülkedeki ekonomik gelişmelere ilişkin çıkan haberlerle ilgili bilgilere yer verilmekte olup, söz konusu gelişmeler aşağıda iletilmektedir:
– Kolombiya’yı ziyaret eden İngiliz Ticaret ve Yatırım Bakanı Sayın Lord Green tarafından, İngiliz firmalarının Kolombiya’ya altyapı, güvenlik ve eğitim alanlarında yatırım yapmayı planladıkları kaydedilmiştir.
– Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı raporda, Kolombiya’nın turizm sektöründe Latin Amerika’da 16. sırada olduğu, sektörün istenen seviyede olmamasında altyapı eksikliği ve yüksek fiyatların etkili olduğu belirtilmektedir.
– Kolombiya’ya 10.000 ABD Doları üzerinde nakit girişi yapılamaması durumu, paranın yasal kaynaklardan elde edildiğinin ispatı kaydıyla, 1 Mayıs 2013 tarihinden itibaren kaldırılacaktır.
– Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Kolombiya’nın ülke borç perspektifini (Long Term IDR) durağandan pozitife çevirmiş olup, uzmanlar tarafından Kolombiya’nın kredi notunun bir yıl içerisinde yükselerek Brezilya, Peru ve Meksika’nın sahip olduğu BBB seviyesine gelmesi beklenmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası