KOBİLERE YÖNELİK KREDİ FAİZ DESTEĞİ HK - Ankara Sanayi Odası

KOBİLERE YÖNELİK KREDİ FAİZ DESTEĞİ HK

KOBİ’LERE YÖNELİK YENİ KREDİ FAİZ DEŞTEĞİ PROGRAMI HK.
Tarihi     :19.10.2009
İşareti    :4/5000-
Yanıt      :ticaret@aso.org.tr 
 
 
Sayın Üyemiz,  
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda; bilindiği üzere 5 mayıs 2009 tarihi itibariyle KOSGEB Kanunu değişmiş ve hizmet kapsamındaki işletme sayısında ciddi bir artış olduğu belirtilmiştir. Bunu takiben KOSGEB tarafından yeni hedef kitlesindeki KOBİ’lerin, esnaf ve sanatkarların rekabet edilebilirliğini artırmak ve sorunlarına çözüm sunmak amacıyla 3 farklı desteği kapsayan yeni bir kredi faiz desteği programı hazırlandığı bildirilmiştir.
 
Buna göre KOBİ’lerin yeni teknoloji kullanımı, yeni iş yerine taşınma, işlerini büyütme, yeni yatırım, hammadde alımı, üretim ve pazarlama, eğitim ve danışmanlık, yurtdışı pazarlara açılım ve geliştirme, ihracat finansmanı ve münferit projelerin finansmanı amacıyla geliştirilmiş olan “Yeni Kredi Faiz Deşteği Programı”; GAP bölgesinde faaliyet gösteren KOBİ’lere yönelik olarak geliştirilmiş olan  “Makine-Techizat Kredi Faiz Desteği Programı” ve özellikle sel, su baskını ve doğal afetler v.b. fibi olumsuzluklardan etkilenen işletmelere yönelik olarak geliştirilmiş olan “Acil Destek Kredisi Programı” 12 Ekim 2009 tarihi itibariyle başlatılmış bulunmaktadır.
 
Belirtilen desteklerle ilgili KOBİ’lerin bilgilendirilmesinin desteklerin kullanımında azami verim alınmasını sağlayacağı düşünülmekte olup bu kapsamda gerekli bilgileri almak için KOSGEB’den gönderilen yazı ve eklerine TOBB İnternet Sitesi (www.tobb.org.tr) Duyurular bölümünden ulaşabilirsiniz. 
 
Bilgilerinize sunarız.   
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası