Kırgızistan Yatırım Bilgileri - Ankara Sanayi Odası

Kırgızistan Yatırım Bilgileri

    13 Temmuz 2012

Tarihi : 13.07.2012
İşareti : 05/5000-2302
İrtibat : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Kırgızistan’da 2012 yılında 19,6 bin ton, 2011 yılında ise 22,5 bin ton pamuk ipliği üretildiği ve pamuk ipliğinin %90’ının Bağımsız Devletler Topluluğu ve Avrupa ülkelerine ihraç edildiği belirtilmektedir. Kırgızistan’da finansal araçların sınırlı olması nedeniyle Kırgızistan’daki tekstil şirketlerinin, ülkede üretilen pamuğun tamamını işleyemediği, pamuk üretimine yönelik teçhizatın zamanında değiştirilmediği ve ürünlerin kaliteli bir şekilde pazarlanamadığı belirtilmektedir.
 
Yazıda devamla, Kırgızistan Sanayi ve Enerji Bakanlığı tarafından, yılda 1,5 milyon metre yünlü ve yarı yünlü taranmış ve çuha kumaş üretimi amacıyla “Kırgızıskiy Kamvolno – Sukonnıy Kombinat” isimli iplik üretim tesisinin donanımının yenilenmesine yönelik bir proje oluşturulduğu belirtilmektedir.
 
Söz konusu projeye ilişkin iş planı, Birliğin Dış Ekonomik İlişkiler Dairesi web sitesinin Diğer Duyurular sayfasında yer aldığı belirtilmektedir. http://tobb.org.tr/DEID/Sayfalar/Anasayfa.aspx).
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası