Keçiören’de Öğrencilere Seslenen Özdebir: Sorun Yaratan Değil, Çözüm Üreten Olun

    29 Nisan 2018

Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Keçiören’in farklı ortaokul ve liselerinden gelen öğrencilerin katılımıyla Şehit Ahmet Özsoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşen “Girişimcilik ve Kariyer Günleri” programının konuğu Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir oldu.

Konuşmasında öğrencilere Ankara sanayisi hakkında bilgi veren ASO Başkanı Özdebir, Ankara’nın memur şehri olarak anıldığını ancak Ankara’nın artık önemli bir sanayi şehri olduğunu söyledi. Özdebir, “Ankara da 1 milyon 900 bin civarında kayıtlı istihdam var. Bunun sadece 400 bine yakını kamu personeli. Yani 1 milyon 5 yüz bin kişi özel sektörde çalışıyor” dedi.

Türkiye’nin şu anda orta teknoloji tuzağında olduğunu belirterek, “Ankara şu anda orta gelir tuzağını oluşturan orta teknoloji tuzağını atlatmış yegane kentimiz. Türkiye’nin ihracatının kilogram fiyatı 1,5 dolar, Ankara’nın ise 26 dolar. Türkiye’de üretilen yüksek teknolojili ürünlerin yüzde 20 si Ankara da üretilmektedir.” Diye konuştu. Öğrencilere, “Gelecekte yüksek teknolojili ürünleri sizler üreteceksiniz. Sizler bu ülkenin geleceğisiniz.” diye seslenen Özdebir, “Sizler bu ülkede fabrikatör ya da bilim adamı olarak ülkemizin gelişmesine katkı sağlayacaksınız. Bunun için iyi yetişmeniz gerekir. Yani sadece öğrenmek yetmiyor. Ne bildiğiniz değil, bildiklerinizle neler yapabildiğiniz önemli. Bilginin hızla eskidiği bir çağda yeni bilgiye ulaşmak ve onu kullanabilmek büyük önem taşıyor. Siirt’in bir köyündeki arkadaşınız İspanya’daki robot yarışmasında birinci oluyor. Bunu bilgiyi iyi kullanarak yaptı. Öncelikle beceri sahibi olmanız lazım. Bildiğinizi üretime çevirebilmeniz değişime ayak uydurmanız lazım. Bu topraklarda var olabilmek için her yönden başarılı olmak zorundayız” dedi.

İş dünyasının öğrencilerde aradığı diğer özeliğin sorun çözme ve liderlik olduğunu söyleyen Özdebir, “Parça parça bilgileri derleyip, aradaki bağlantıları kurup onları sorun çözümüne yöneltme becerisi, içinde bulunduğumuz rekabet ortamında büyük önem taşımaktadır. Sorun yaratan değil, çözüm üreten olun. Ayrıca İnovasyonun öneminin her geçen gün arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Ancak, inovasyon giderek daha fazla grup çalışması gerektiriyor. Burada sizde aranan diğer bir beceri de liderlik becerisi. Bir grupla çalışırken karşılaşılan sorunları çözmek için uygun zamanda ortaya çıkmak ve gruba liderlik etmek ve gerektiğinde kenarda durup bir başkasına liderlik fırsatı vermek sizde aranan becerilerden olacak” diye konuştu.

 

UZP_8655 UZP_8713 UZP_8754