Kazakistan’daki Özel Ekonomik Bölgeler - Ankara Sanayi Odası

Kazakistan’daki Özel Ekonomik Bölgeler

Tarih: 01.08.2013
İşareti: 05/5000-2848
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Kazakistan Büyükelçiliği’nden alınan bir yazıya atfen; Kazakistan ile Türkiye arasında karşılıklı yatırımları artırmak amacıyla, Kazakistan’da faaliyet gösteren Özel Ekonomik Bölgeler hakkında bilgiler paylaşılmaktadır.
 
Yazıda, 13 Kasım 2012 tarihinde, Kazakistan’ın Taraz şehrinde, “Taraz Kimya Park” adlı Özel Ekonomik Bölge (ÖEB) kurulduğu, 2013 yılının Şubat ayında ÖEB yönetimi için “Taraz Kimyasal Park ÖEB Yönetim Şirketi A.Ş.”nin kurulduğu, bu şirketin Kazakistan Milli Refah Fonu “Samruk-Kazyna” bünyesinde faaliyet gösterdiği ve “Taraz Kimyasal Park” ÖEB için 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren arsa vergileri, mülkiyet vergileri, kurumsal vergiler, vs. gibi birçok kolaylık ve muafiyetin hayata geçirildiği bildirilmektedir. Söz konusu ÖEB ile ilgili bilgi TOBB web sitesinin (www.tobb.org.tr) “Hizmetler/Uluslararası İş İmkanları – Ülke Duyuruları / Kazakistan” bölümünde yer almakta olup, ÖEB’nin yönetim ve sekretaryasına +7 707 4841677 ve +7 701 7310575 numaralı telefonlardan ulaşılabilmektedir.
 
Yazıda devamla, “Pavlodar” ÖEB’sinin 29 Kasım 2009 yılında kurulduğu, ÖEB’nin ihtisas alanının kimya sektörü olduğu, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren Pavlodar ÖEB’de kurumlar vergisi, mülkiyet vergisi, arsa vergisi ve KDV’nin sıfır olduğu, Pavlodar ÖEB dışında kurumlar vergisinin %20, mülkiyet vergisinin %1,5, arsa vergisinin 1 m2 için yıllık 9,65 Kazak Tengesi ve KDV’nin %12 olduğu, devlet tarafından sıcak ve soğuk su, ısıtma, kanalizasyon vs. gibi tüm altyapının tamamlanmakta olduğu bildirilmektedir. Bunların yanı sıra Pavlodar bölgesinde “Kamu-Özel Girişimcilik Teşebbüsü “Pavlodar” A.Ş. tarafından büyük sera tesisi projesinin de hayata geçirildiği, projenin toplam değerinin 8,98 milyon ABD Doları, toplam alanın 3,4hektar olduğu ve tahmini proje hacminin 1600 ton/yıl olduğu ve bu ve diğer projeler için Pavlodar Bölge Valiliği’nin uygun faizlerle kredi konusunda destekte bulunabileceği ifade edilmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası