Kazakistan’da Kazak-Türk Organize Sanayi Bölgelerinin Kurulması - Ankara Sanayi Odası

Kazakistan’da Kazak-Türk Organize Sanayi Bölgelerinin Kurulması

    25 Temmuz 2013

Tarih: 25.07.2013
İşareti:05/5000-2757
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Kazakistan Büyükelçiliği’nden alınan bir yazıya atfen; Kazakistan’ın bölge valiliklerinin, Almaty Bölgesi ve Batı-Kazakistan Bölgesi de dâhil olmak üzere, Kazak-Türk Organize Sanayi Bölgelerinin kurulmasına ilişkin yer tahsislerini ve altyapı çalışmalarını tamamladığı ifade edilmektedir.
 
Almaty Bölgesi Valiliği’nin Ortak Kazak-Türk Organize Sanayi Bölgesi için altyapı çalışmalarının yanı sıra bazı Türk menşeli fabrikaların da çalışmalarını sürdürmekte olduğu belirtilmektedir. Bölgenin toplam alanının 820 hektar olduğu ve Sanayi Bölgesi yakınlarında demiryolları, karayolları ağı, ulusal karayolu otobanı inşaatının tamamlanmakta olduğu bildirilmektedir. Bölge alanı içinde ülkenin en büyük petrol ve doğalgaz yatakları ve işleme fabrikaları ve ayrıca, petrol, doğalgaz, kimya, makine üretimi, inşaat malzemeleri üretimi alanında dünyaca büyük ve bölgesel büyüklükte birçok şirket ve fabrikaların yer aldığı kaydedilmektedir.
 
Yazıda devamla, Batı Kazakistan Bölge Valiliği’nin Oral şehrinde ortak Kazak-Türk Organize Sanayi Bölgesi için 300 hektar alan tahsis etmiş olduğu, tüm gerekli altyapının tamamlandığı ifade edilmektedir. Sanayi bölgesinde enerji, petrol, kimya, makine ve inşaat malzemeleri üretiminin yapılmasının öngörüldüğü bildirilmektedir.
 
Almaty Bölge Valiliği ile Batı Kazakistan Bölge Valiliği’nin kurulacak Ortak Kazak-Türk Organize Sanayi Bölgeleri için Türk yatırımcıları davet ettiği ve Valiliklerin ilgilenen firmalarımızla Türkiye veya Kazakistan’da görüşmeler yapmaya hazır olduğu ifade edilmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası