KAZAKİSTAN Yatırım Projeleri - Ankara Sanayi Odası

KAZAKİSTAN Yatırım Projeleri

Tarih: 09.03.2015
İşareti: 05/5000-618
İrtibat:dim@aso.org.tr
 
Sayın Üyemiz,
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıda, T. C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Adnan Yıldırım başkanlığında 25 – 27 Şubat 2015 tarihlerinde düzenlenen Almatı Ticaret ve Yatırım Heyeti ziyareti sırasında gerçekleştirilen heyetlerarası görüşmede, Kazakistan Yatırımlar ve Kalkınma Bakanı Sayın Yerlan Sagadiyev’in önümüzdeki dönemde Türkiye ile Kazakistan arasında yatırım işbirliği konusunda yeni bir mekanizma kurulabileceğini ifade etmtiği iletilmektedir.

Görüşmede, Kazakistan’ın daha önce Çin ile gerçekleştirdiği çalışma örneğinde olduğu gibi, önümüzdeki dönemde ülkede hayata geçirilmesi planlanan yatırım projelerinin bir liste olarak iletilmesi, bu projelere ilgi duyan Türk firmaları ile ikili görüşmeler yapılması, müzakereler sonucunda kesinleştirilecek yatırım projelerine ilişkin anlaşmaların ana çerçeve mutabakat zaptı eki olarak resmiyet kazanması Kazakistan Yatırımlar ve Kalkınma Bakan Yardımcısı tarafından teklif edilmiştir.

Bu kapsamda, Kazakistan Ulusal Yatırım ve İhracat Destek Ajansı (KAZNEX INVEST) tarafından iletilen ve Kazakistan makamları tarafından önümüzdeki dönemde hayata geçirilmesi öngörülen 153 adet yatırım projesine ilişkin dosyaya aşağıdaki internet bağlantısından ulaşılabilmektedir:

http://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5578

Firmalarımızın belirtilen dosyayı inceleyerek, ilgi duydukları projeleri 16 Mart 2015 tarihine kadar    T. C. Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne         (E-mail:ydyatirim@ekonomi.gov.tr) bildirmeleri gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için Astana Ticaret Müşavirliğimiz (Tel: +7 7172 70 46 71 / 70 46 72 / 70 46 73, E-mail: astana@ekonomi.gov.tr) ve DEİK (Tel: 0212 339 50 67, E-mail: eosmanov@deik.org.tr) ile irtibata geçilebilir.

Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası