KAZAKİSTAN BASIN HABERLERİ - Ankara Sanayi Odası

KAZAKİSTAN BASIN HABERLERİ

İşareti : 05/5000-1782
İrtibat : dim@aso.org.tr
Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) alınan bir yazıda, Dışişleri Bakanlığı İkili Ekonomik İşler Genel Müdürlüğünün yazısına atfen, Kazakistan resmi haber ajansı Kazinform’da 2 Mayıs 2017 tarihinde yayımlanan “Aktau Limanı Özelleştirilecek” başlıklı haberin detayı paylaşılmaktadır.

Hazar Denizinde bulunan Kazakistan Uluslararası Aktau Limanı’nın, Kazakistan Demir Yolları tarafından özelleştirileceği belirtilirken 2017 yılında Kazakistan Demiryollarına ait toplam 21 adet mal varlığının özelleştirileceği de bildirilmektedir.

Aktau Limanı, Hazar Denizi’nin doğu kıyısında, İran, Rusya, Azarbaycan, Türkmenistan yönünde ve bahsi geçen ülkelere doğru kuru yük, ham petrol ve petrol ürünlerinin taşındığı bir konuma sahiptir.

Aynı yazıda, 25 Nisan 2017 tarihinde yayımlanan habere göre de İngiltere’den Çin’e yük taşıyan ilk treninin Kazakistan’dan geçtiği haberinin de yer aldığı belirtilmektedir.

KZT Express Müdürü Karl Geissen tarafından yapılan açıklamada ise; Çin ile Avrupa arasında yük taşımacılığı yapan trenlerin Kazakistan’ın nakliye ve lojistik altyapı imkanları sayesinde teslimat sürelerinin azaldığı ve Kazakistan’ın Çin ile Avrupa arasında ticari ve ekonomik bağların güçlenmesi, karayolu taşımacılığının geliştirilmesi için kendi toprakları üzerinde platformlar ve fırsatlar yarattığı belirtilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası