Karanlıkta Diyalog Deneyimsel Sergisi - Ankara Sanayi Odası

Karanlıkta Diyalog Deneyimsel Sergisi

    27 Temmuz 2015

Tarihi : 27.07.2015
İşareti : 05/5000-1732
İrtibat : dim@aso.org.tr  
Sayın Üyemiz,
İstanbul Social Enterprise’ndan alınan bir yazıda, Almanya’da 1988 yılında bir sosyal girişim modeli olarak ortaya çıkan “Dialogue In the Dark/ Karanlıkta Diyalog Deneyimsel Sergisi”nin, 15 Eylül 2015 tarihinde Next Level Avm Diyalog Sergi Alanında düzenleneceği bildirilmektedir.
Yazıda devamla, 1988 yılından itibaren 30 ülkede, 135’den fazla şehirde, 8 milyondan fazla ziyaretçinin deneyimlediği ve 8 binden fazla görme engelliye iş imkanı yaratan “Karanlıkta Diyalog Deneyimsel Sergisi”nin misyonunun toplumda bir anlamda tecrit edilmiş insanların sosyal hayata ve istihdama dahil edilmelerini kolaylaştırmak olduğu ifade edilmektedir.
Görme engelliğinin bir metafor olarak kullanıldığı, rollerin değiştiği bu önemli projede ziyaretçiler, görme engelli rehberlerin “gözünden” şehir hayatının farklı kesitlerini 750 metrekarelik sergi alanında, tamamen karanlık bir ortamda deneyimlemektedirler. Yazıda, İstanbul’da ilk açılan sergiyi ziyaret eden binlerce ziyaretçinin ortak aktarımının “Hayatımızın En Sıradışı Deneyimi” şeklinde olduğu vurgulanmaktadır.
Bu çerçevede Karanlıkta Diyalog ve şirketiniz arasında yapacağınız işbirliği ile aşağıdaki avantajlara sahip olabileceğiniz ifade edilmektedir.
1. Sergide halihazırda çalışmakta olan Görme Engelli rehberleri kurumunuzda istihdam edebilirsiniz ve yapılacak sözleşme ile sergi alanında görevlendirme yapabilirsiniz. Bu şekilde hem engelli personel istihdam etme zorunluluğunu yerine getirmiş olabilir, hem de engelli personelin çok daha verimli olabileceği bir alanda iş olanağı yaratmış olabilirsiniz.
2. Kurumunuzda istihdam etmeyi planladığınız ancak uygun pozisyon bulamadığınız engelli personeli yine yapılacak sözleşme ile sergi alanında kurumunuzun temsilcisi olarak resmi bir görevlendirme yapabilirsiniz. (Görme engelli olması şartı aranmaktadır)
3. Mevcut görme engelli çalışanınız var ancak mevcut çalışma ortamı ve pozisyonu hem sizin hem de çalışan için uygun değilse, görme engelli çalışanınızı sergide görevlendirebilirsiniz.
4. Engelli personelinizi Karanlıkta Diyalog Sergisinde görevlendirme yaparak, hem istihdama katkıda bulunmuş, hem de engelli çalışanınızın motivasyonu yüksek bir ortamda çalışmasını sağlamış olacaksınız.
5. Bu şekilde görme engelliler ve toplum arasında önyargıları kaldıran Dünya’nın ve Türkiye’nin en önemli projesine destek vererek önemli bir sosyal sorumluluk görevini yerine getirmiş olacaksınız.
Karanlıkta Diyalog Sergisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İşkur İl Müdürlüğü tarafından desteklenmektedir.
Ayrıntılı Bilgi: İstanbul Social Enterprise (Tel: 0212 351 91 76 / Faks: 0212 351 91 71)
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası