Kanada Kuzey Planı Projesi Hk. - Ankara Sanayi Odası

Kanada Kuzey Planı Projesi Hk.

    27 Ocak 2012

Tarihi  :27.01.2012
İşareti : 05/5000-326
İrtibat : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Kanada’nın Kebek Eyaleti’nin ekonomik, sosyal ve çevresel kalkınmasını hedefleyen “Kuzey Planı” adlı büyük bir projenin hayata geçirilmekte olduğu, söz konusu projenin, 25 yıllık bir döneme yayılarak, 80 milyar dolarlık yatırım imkanı sağlamasının beklendiği belirtilmektedir. Ayrıca, Kebek Eyaleti’nin sunduğu düşük vergi oranları gibi, yatırımcılara yönelik çeşitli cazip fırsatların, yabancı firmaların ve girişimcilerin projeye dahil olmasını teşvik edeceği bildirilmektedir.
 
Yazıda devamla, kuzey planı bağlamında, özellikle yeşil teknolojili altyapı yatırımlarına, madencilik ve ormancılık alanlarında projelere öncelik verildiği, bunları ulaşım ve turizm sektörlerine yönelik projelerin izleyeceği, Fransa, Almanya, Çin gibi ülkelerin yanında, ülkemiz firmalarının da başta inşaat ve madencilik sektörleri olmak üzere anılan projeye ilgi duyabilecekleri ifade edilmektedir.
Söz konusu projeye ilişkin detaylı bilgiye http://tobb.org.tr/UlkeRehberi/Sayfalar/kanada.aspx adresinden ulaşılabileceği belirtilmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası