Kamuoyunda ‘‘İŞ KOÇLARI’’ olarak bilinen İŞKUR’un, ‘‘İş ve Meslek Danışmanları’’ Ankaralı - Ankara Sanayi Odası

Kamuoyunda ‘‘İŞ KOÇLARI’’ olarak bilinen İŞKUR’un, ‘‘İş ve Meslek Danışmanları’’ Ankaralı

    1 Nisan 2013

 
ASO ile İŞKUR’un ortaklaşa düzenlediği “İŞKUR Destekleri Bilgilendirme, İş ve Meslek Danışmanları ile Sanayicilerin Buluşması” toplantısının ikincisi  OSTİM’de gerçekleşti.
 
 
Ostim Çıraklık Eğitim ve Öğretim Vakfı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Ankara Sanayi Odası   Başkanı Nurettin Özdebir, şehrin her yıl 100 binin üzerinde göç almasına karşın istihdam yaratma konusunda iyi bir konumda bulunduğunu söyledi.
 
İşsizliğin Türkiye’nin önemli sorunlarından olduğunu ifade eden Özdebir, “Ankara her yıl 100 binin üzerinde göç almasına rağmen istihdam yaratma konusunda daha iyi. Ankara Türkiye’nin tamamından oldukça farklı bir konumda” dedi.
 
Ankara’nın eğitim ortalamasının da Türkiye ortalamasının üzerinde bulunduğunu ve bunun Ankara’nın kazanımlarından olduğunu anlatan Özdebir, bu avantajdan yararlanılması gerektiğine işaret etti.
 
 
OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da işverenin çalışma ortamını iyileştirmek ve çalışanlara daha iyi iş imkanı sağlamak gibi belli yükümlülükleri olduğunu dile getirdi.
 
Kimsenin kimseyi artık karın tokluğuna çalıştıramayacağını belirten Aydın, “Bundan sonra iş yapmak isteyenler, çalışanları tatmin edecek ortamları oluşturmadığı müddetçe problemlerini çözemeyecekler. Şu anda emek sahipleri daha kıymetli, o kişi iş yerini seçecek” diye konuştu.
 
İş barışının önemine değinen Aydın, işçi ile işverenin karşı karşıya gelmesinin önemli bir problem olduğunu söyledi.
 
 
İŞKUR Ankara İl Müdürü Talip Altuğ da meslek danışmanlığı ve İŞKUR’un işverenlere sunduğu hizmetler hakkında bilgi verdi.
 
Kurumun Yenimahalle şubesinde 52 iş ve meslek danışmanının görev aldığını ifade eden Altuğ, Ankara geneli için bu sayının 275 olduğunu kaydetti.
 
Ankara genelinde her danışmanda 500 firmanın zimmetlendiğini belirten Altuğ, “Bu danışmanlar iş yerlerinin mevzuat noktasında ne gibi ihtiyaçları ve eksiklikleri var, bu konularda gereken çözümleri üretiyorlar” dedi. Altuğ, geçen yıl yaklaşık 95 bin kişi ile görüştüklerini dile getirerek, 50 bin iş yerinden eleman talebi aldıklarını, bunun 30 binini karşıladıklarını söyledi. 6111 sayılı Torba Yasa ile işverenlere yönelik bazı destekler getirildiğini bildiren Altuğ, işverenin 18-29 yaş arasında herhangi bir erkek işçi ya da 18 yaşından büyük ve yaşta üst sınır olmaksızın kadın işçi alması durumunda bunların 24 ay sigorta işveren payını kendilerinin ödediğini anlattı.
 
İŞKUR vasıtasıyla istihdam edilen kişinin son 6 ay çalışmamış olması gerektiğine işaret eden Altuğ, meslek lisesi mezunları, üniversitenin mesleki bölüm mezunları ya da İŞKUR’un açtığı kurslara katılanlar için bu sürenin 36 ay artı 6 ay olmak üzere 42 aya çıktığını kaydetti.