Kaliningrad Valisi İle Görüşme Hk. - Ankara Sanayi Odası

Kaliningrad Valisi İle Görüşme Hk.

Tarihi     : 02.05.2011
İşareti    : 05/5000-1472
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Dışişleri Bakanlığı’nın yazısına atfen, St. Petersburg Başkonsolosluğumuzun Kaliningrad Valisi Nikolay Nikolayeviç Tsukunov’un daveti üzerine, beraberindeki işadamları ile birlikte Kaliningrad Bölgesini ziyaret ettiği ve ziyaret kapsamında Kaliningrad Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı V. Zinovyev’le görüşüldüğü bildirilmektedir. Görüşmede Ziyonevyev’in 2006 yılında çıkarılan özel bir kanun ile bölgeye serbest ekonomik bölge statüsü verildiğini, bölgenin Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olduğunu, çeşitli teşvikler sayesinde yerli ve yabancı yatırımcılar için cazip bir bölge haline geldiğini belirttiği iletilmektedir.
 
Yazıda devamla, Zinovyev’in Türk yatırımcıları doğrudan veya yerel ortaklarla yatırım yapmaya davet etmeyi amaçladıklarını ve Oda olarak firmalarımıza güvenilir yerel ortak bulmakta yardımcı olabileceklerini ifade ederek, özellikle başarıları dünya çapında kanıtlanmış Türk İnşaat firmalarının bölgede açılan ihalelere katılmalarının teşvik edilmesini talep ettiği kaydedilmektedir.
 
Aynı yazıda, Kaliningrad Valisi Nikolay Nikolayeviç Tsukunov’un da heyeti kabul ettiği ve Türk yatırımcılara her konuda yardımcı olabileceklerini ifade ettiği bildirilmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası