İş Mahkemeleri Kanunu ile Getirilen Yeni Düzenlemeler ve Arabuluculuk Bilgilendirme Toplantısı

    21 Kasım 2017

Ankara Sanayi Odası Arabulucuk ve Uzlaştırıcılık Merkezi (ASOTAUM) ve Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı işbirliğinde düzenlenen “İş Mahkemeleri Kanunu ile Getirilen Yeni Düzenlemeler ve Arabuluculuk Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleşti.

Ankara Sanayi Odası’nda gerçekleşen toplantıya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar ve çok sayıda ASO üyesi sanayici katıldı.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir toplantının açılışında yaptığı konuşmada, arabuluculuk sisteminin her geçen gün yaygınlaştığını belirterek, “Bu sayede yıllarca bizi meşgul edecek işten bir ay içinde kurtuluyorsunuz ve yolunuza bakıyorsunuz.” dedi.

Hukukta alınan her kararın adil olma zorunluluğunun bulunmadığına işaret eden Özdebir, “Adalet aramaktaki yollardan biri hukuk yoludur. Her hukuki karar adil olmak mecburiyetinde değil, adil de değildir. Hukuk, elindeki şablona göre karar veriyor. Bizim yargı sistemimiz belgeler üzerinden hareket ediyor.” diye konuştu. Özdebir, Türk kültüründe büyüklerin araya girmesiyle uyuşmazlıkların çözüldüğüne dikkati çekerek, Türkiye’nin arabuluculuk yöntemine yabancı olmadığını dile getirdi.

Arabuluculuk sistemiyle işçi-işveren sorunlarının konuşularak çözüldüğünü anlatan Özdebir, “Arabuluculuk, tarafların kendisini anlatarak ve sonunda ikna olarak çözüme ulaştığı için insanları tatmin edecek bir yöntem.” değerlendirmesinde bulundu.

Özdebir, arabuluculuğun her geçen gün yaygınlaştığını belirterek, şunları kaydetti: “Arabuluculuk sayesinde hukuk yoluyla yıllarca süren davalar 1 ay içinde sonuca bağlanıyor. Çok ucuz bir yöntem ve en önemli ucuzluğu zamandan kazanmak. Yıllarca bizi meşgul edecek işten bir ay içinde kurtuluyorsunuz ve yolunuza bakıyorsunuz. Burada alınan kararlar bağlayıcı. Güzel taraflarından biri de iyi yürümediğine inanıyorsanız sonuca bağlanmadan klasik mahkemelere de başvurabiliyorsunuz.”

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar da Türkiye’nin uzlaşı ülkesi olduğunu dile getirerek, “İnsanlar bir araya gelip sorunlarını çözebilir. Bundan korkulmasın. İşçiye ücretsiz başvuru hakkı getirdik. Arabulucukla anlaşanlar, süreçten sonra bir daha o konuda dava açamayacak.” dedi.

Arabuluculukla şu ana kadar 22 bine yakın dosyanın çözüldüğünün altını çizen Öztatar, bunlardan 21 bininin işçi-işveren dosyası olduğunu bildirdi.

Öztatar, uzman arabuculuk sistemini de hayata geçirdiklerine işaret ederek, “İş dünyasının uzman istediği alanlarda, çözüm önerisinde bulunan uzmanlarla anlaşmazlıkları çözmek için çalışacağız. Arabuluculuk esnek bir sistem. Bu sistemde mesai kavramı ve sürpriz karar yok.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarından sonra Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Talat Canbolat, Avukat-Arabulucu Selda Kutlay ve ASO Hukuk Müşaviri Av. Ahmet Münir Yaşar, İş Mahkemeleri Kanunu ile getirilen yeni düzenlemeler kapsamında işçi-işveren alacağı ile işe iade talebiyle açılan davalarda dava şartı olarak getirilen “arabulucuya başvurma zorunluluğu” hakkında bilgilendirme yaparak katılımcıların sorularını yanıtladılar.

EMC_4974 EMC_4994
EMC_5031 EMC_5150