İRAN’DAN ANKARALI SANAYİCİLERE SERBEST BÖLGEDE YATIRIM TEKLİFİ - Ankara Sanayi Odası


İRAN’DAN ANKARALI SANAYİCİLERE SERBEST BÖLGEDE YATIRIM TEKLİFİ

    15 Eylül 2017

Ankara Sanayi Odası, İran Büyükelçiliği ve DEİK Türkiye İran İş Konseyi işbirliğiyle düzenlenen “İran Makü Serbest Ekonomi Bölgesi Tanıtım Toplantısı” Ankara Sheraton Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantıya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, İran Ankara Büyükelçisi Mouhammad Ebrahim Taherian Fard, Maku Serbest Ticari Bölgesi Genel Müdürü Hüseyn Furuzan ve çok sayıda ASO üyesi sanayiciler katıldı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, İran’ın, ülkemizin önemli bir ticaret partnerlerinden biri olduğuna işaret ederek, bunun daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Özdebir, “İran, 600 yıldır sınırlarımızın değişmediği önemli bir komsumuz. İki ülke binlerce yılı bulan bir dostluk ve kardeşlik ilişkisine sahip. Ancak bu durum ticari ilişkilere yeterince yansımıyor. Her iki ülke de 80 milyonluk genç nüfusuyla önemli bir pazar haline geldi. Bu anlamda önemli bir iş potansiyeli taşımaktadır. İran enerji kaynağı üreticisi olduğu için yatırımcılara gayet ucuz enerji imkanları sunmaktadır. Ayrıca 500 bin hektar üzerine kurulan Makü Serbest Bölgesi Türkiye sınırına yakınlığıyla her iki ülke için de üretim yapacak firmalar açısından önemli bir üretim üssü potansiyeli taşımaktadır” dedi.

Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacmi hedefinin 30 milyar dolar olduğunu söyleyen Özdebir, “Bu hedefe ulaşabilmek içinde daha fazla işbirliği, daha fazla ticaret ve daha fazla karşılıklı yatırımlar yapmalıyız. İki ülke ticaretini artırmak içinde önümüzdeki dönemde Ankaralı sanayicilerimizle beraber Makü Serbet Bölgesi’ne bir ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

İran Ankara Büyükelçisi Mouhammad Ebrahim Taherian Fard ise Türkiye ve İran arasında kültür ve tarihsel bağ bulunduğuna dikkat çekerek, “İran ile Türkiye” arasındaki ilişkiler, ekonomik anlamda günden güne gelişme göstermektedir. İran çok büyük bir pazar ve sanayiciler için getirisi çok büyük. Hükümetimiz, Türk yatırımcılara her türlü gereken kolaylığı sağlıyor” diye konuştu.

Makü Serbest Ticari Bölgesi Genel Müdürü Hüseyn Furuzan ise Makü Serbest Bölgesi’nin çok önemli avantajlarının olduğunu dile getirdi. Furuzan, ”Özellikle yatırım yapacaklara 20 yıllık vergi muafiyeti, makinaların gümrüksüz girişi, ucuz enerji ve ucuz işgücü olarak yatırıp yapmak için cazip yer. Türk yatırımcıları Makü Serbest Bölgesine yatırım yapmaya davet ediyoruz” dedi.

PLT_6998PLT_6984