Irak ile olası işbirlikleri hk. - Ankara Sanayi Odası

Irak ile olası işbirlikleri hk.

Tarihi     : 16.02.2010
 
İşareti    : 5/5000 – 564
Yanıt      : dim@aso.org.tr  
 
 
Sayın Üyemiz, 
 
Türkiye Odalar ve Borsala Birliği’nden alınan bir yazıda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atfen, Sn. Başbakanımızın 15 Ekim 2009 tarihinde Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi bünyesinde görevli Bakanların da bulunduğu bir heyetle birlikte gerçekleştirdiği Irak seyehati sırasında, Türk ve Irak Hükümetleri arasında;
–          Tarım Alanında Ekonomik, Bilimsel ve Teknik İşbirliği Mutabakat Muhtırası,
–          Bitki Koruma ve Karantina Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası,
–          Hayvan Sağlığı Alanında İşbirliği Konulu Mutabakat Muhtırası olmak üzere “Tarım” başlığı altında üç adet muhtıra imzalandığı ifade edilmektedir.
 
Yazıda devamla, 24 – 28 Ocak 2010 tarihlerinde Devlet Bakanı Sn. Zafer ÇAĞLAYAN’ın davetlisi olarak ülkemizde bulunan Irak Ticaret Bakanı Sn. Sefa El-Din El Safi’nin, Tarım Bakanı Sn. Mehdi EKER’i ziyaret ettiği ve görüşmede toprak ve su teknolojisinden yararlanmak, Irak’ta Türk tarım ürünlerini tanıtan bir fuar açmak gibi tarım alanında gerçekleştirilecek somut projeler üzerinde durulduğu belirtilmektedir.
 
İmzalanan muhtıralar çerçevesinde ve/veya farklı alanlarda olabilecek işbirliklerine ilişkin somut önerileri en geç 22 Şubat 2010 tarihi mesai bitimine kadar, TOBB’a (Faks: 0312 218 22 09) iletmeniz hususunu bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası