İHRACAT DEVLET DESTEKLERİ ANİMASYONLARI - Ankara Sanayi Odası

İHRACAT DEVLET DESTEKLERİ ANİMASYONLARI

    2 Kasım 2018

İşareti : 05/5000-2765
İrtibat : dim@aso.org.tr

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan yazıda, Ticaret Bakanlığı yazısına atfen, Bakanlık İhracat Genel Müdürlüğü iştigal alanı içerisinde yer alan devlet destekleri kapsamında firmaların yurt dışına açılmaları ve ihracatlarını artırmaları amacıyla çeşitli enstrümanlarla firmaların desteklendiği ancak yapılan bir çalışma ile söz konusu desteklerden faydalanma potansiyeline haiz firmaların % 76,8’inin desteklerden hiç faydalanmadığının tespit edildiği belirtilmektedir.

Yazıda devamla, konunun detaylı bir şekilde incelendiği ve desteklerin etkin bir şekilde kullandırılamamasının en önemli nedenlerinden birisinin ilgili destek mevzuatının yer aldığı kanalların ihracatçılar için fazla karmaşık bulunması olduğunun gözlemlendiği ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, söz konusu sorunun giderilmesi amacıyla desteklerin basit bir şekilde görseller yardımıyla anlatıldığı www.kolaydestek.gov.tr isimli platform oluşturulmuş ve söz konusu platform kısa sürede yoğun bir ilgiye mazhar olarak ilk 6 ayda 70 bin tekil kullanıcıya ulaşmıştır.

Bahse konu internet sitesinin yanı sıra, desteklerin daha anlaşılır hale gelmesi amacıyla 9 ayrı animasyon filmi hazırlanmış ve birçok televizyon kanalında kamu spotu olarak yayımlanmaya başlanmıştır. Söz konusu animasyonlara www.kolaydestek.gov.tr adresinden ulaşılabilmekte ve ayrıca yüksek kaliteli versiyonları www.kolaydestek.gov.tr/animasyonlar adresinden indirilebilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası

antalya escort